Yeraltı okyanuslarını teğet geçecek

Giriş Tarihi: 28.10.2015
Yeraltı okyanuslarını teğet geçecek
Güneş sisteminin 5 numaralı gezegeni Satürn'ü inceleyen Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Cassini uzay aracı, önemli görevi yerine getirecek. Cassini, bugün Türkiye saatiyle 17.30'da Satürn'ün Enceladus uydusunun yeraltı okyanuslarına teğet geçecek.

YAŞAMA UYGUN MU?

Bilim insanları Cassini'nin çektiği fotoğraflar sayesinde, Enceladus'ta yaşam olup olmadığına dair ipuçları elde etmeyi umuyor. Merakla beklenen karelerin ise ancak önümüzdeki haftalarda yayımlanacağı ifade edildi. ABD'nin Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) yapılan açıklamada, Cassini'yle Enceladus'un güney kutbu arasındaki mesafenin ilk kez 48 kilometreye kadar ineceği belirtildi. Duyuruda "Bu görev, Cassini'nin şimdiye dek göndereceği en detaylı bilgileri elde etmesini sağlayacak. Altında okyanus olduğu tespit edilen güney kutbunun üzerindeki toz bulutunun ne gibi maddelerden oluştuğu ve yaşama uygun olup olmadığı konusunda veriler toplanacak" ifadeleri yer aldı. Saatte 30 bin kilometre hızla uçan Cassini'nin bu görevi saniyeler içinde tamamlayacağını söyleyen uzmanlar "Bu birkaç saniye içinde çektiği fotoğraflar bize son derece değerli bilgiler sunacak" ifadelerini kullandı.

ÇATLAKLARLA DOLU
2004'ten beri uzayı inceleyen Cassini insansız uzay aracı, son yakın uçuşunu aralıkta yaptıktan sonra görevini tamamlamış olacak. Cassini'nin bu ay gönderdiği fotoğraflarda, Enceladus'un yüzeyinin Ay gibi kraterlerle kaplı olduğu ve örümcek ağına benzer çatlaklarla dolu olduğu görülmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeraltı okyanuslarını teğet geçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN