"Rusya da Esad'ın gideceğini biliyor"

CIA Direktörü John Brennan, Rusların da Esad'sız bir Suriye planladığını öne sürdü. Brennan "Asıl mesele Esad'ın ne zaman ve nasıl gönderileceği" ifadelerini kullandı

Giriş Tarihi: 29.10.2015
Rusya da Esad'ın gideceğini biliyor
Rus uçakları Şam rejiminin karşısında duran tüm gruplara bomba yağdırırken, ABD'den çarpıcı bir açıklama geldi. ABD'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü John Brennan, "Şimdiki söylemlerine rağmen, Ruslar da gelecekte Esad'sız bir Suriye görüyor" ifadelerini kullandı. Washington'daki bir istihbarat toplantısında konuşan CIA Direktörü "Rusya da anladı ki Suriye'de silahlı çözüm mümkün değil. Politik bir geçiş sürecine ihtiyaç var. Asıl mesele Esad'ın ne zaman ve nasıl gönderileceği" dedi. Brennan, politik geçiş esnasındaki etkisini arttırmak isteyen Rusya'nın, muhalifleri zayıflatmak için operasyonlar düzenlediği fikrini savundu. Brennan konuşmasında, "Fakat muhalifler Rusya'nın beklediğinden daha dirençli çıktı" dedi. Uzmanlar ise Rusya'nın asıl stratejisini "Lazkiye ve Tartus'taki üslerin güvenliğini sağlamak" üzerine kurduğunu söylüyor. Öte yandan 22 Ekim tarihinden beri DAEŞ'e yönelik hava saldırılarını durduran ABD'nin, Suriye'de kara operasyonlarına hazırlandığı öne sürüldü.

RUSYA SİYASETİNİ ANLAMA KILAVUZU

ABD'DEN KARA OPERASYONU

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Senato'da yaptığı konuşmada "DAEŞ'e karşı verilen mücadelede bazı yeni yaklaşımlara gitmek suretiyle saldırılar artırılacak. Üst düzey hedefler ve DAEŞ'in kontrolündeki petrol tesisleri hedef alınacak" dedi. Carter, geçen hafta Irak'ın Havice bölgesinde peşmerge güçleriyle düzenlenen ve bir Amerikalı askerin öldüğü rehine kurtarma operasyonunu hatırlatarak "DAEŞ'e karşı hava saldırıları düzenlemekten ya da karada doğrudan eylem yapmaktan çekinmeyeceğiz" ifadelerini kullandı. Bu açıklamalar ABD'nin ilk kez Suriye'ye asker konuşlandırabileceği şeklinde yorumlandı. BBC'nin yorumcularına göre ABD, Suriye'ye az sayıda fakat operasyon kabiliyeti yüksek birlikler gönderebilir. DAEŞ ise Esad rejiminin Hama'dan Halep'e ikmal yolunun kontrolünü sağlayarak, rejimin Halep kent merkezi ile bağlantısını kesti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Rusya da Esad'ın gideceğini biliyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN