İngiltere'de polis gazetecinin bilgisayarına el koydu

İngiltere'de polisin, BBC çalışanı Secunder Kermani'nin bilgisayarına terörle mücadele yasası kapsamında el koyduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 30.10.2015 14:46 Güncelleme Tarihi: 30.10.2015 14:47
İngiltere doğumlu bir DAEŞ militanıyla BBC Newsnight programı için geçen yıl röportaj yaptığı gerekçesiyle Kermani, mahkeme kararıyla bilgisayarını polis memurlarına teslim etmek zorunda kaldı.

Polis, bu yılın başlarında gerçekleşen olayda Kermani ile DAEŞ militanı arasındaki iletişimi okumak istediğini bildirdi.

BBC Newsnight Programı Editörü Ian Katz olayın ardından yaptığı açıklamada, "Herhangi bir polis soruşturmasını engellemek istemesek de gazeteciler ve kaynaklar arasındaki iletişimi elde etmek için terörle mücadele yasasının kullanılması konusunda endişeliyiz" ifadesini kullandı.

Gazetecilerin ve basın özgürlüğü kampanyaları yürütenlerin tepkisini çeken olayı, Dünya Yazarlar Birliği (PEN) de eleştirdi. PEN'in İngiltere şubesinin direktörü Jo Glanville, "Gazeteciler terörizmle ilgili konulara yaklaşınca, polis terörle mücadele yasasını kullanarak kaynaklarını sorguluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'de polis gazetecinin bilgisayarına el koydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN