En kurak çölde çiçekler açtı

Güney Amerika ülkesi Şili'deki dünyanın en kurak çölü Atacama "El Nino" doğa fenomeninin etkisiyle rengârenk çiçeklerle doldu

Giriş Tarihi: 31.10.2015
En kurak çölde çiçekler açtı
Hava sıcaklıklarının beklenmedik biçimde 40 dereceleri görmesiyle, Güney Amerika ülkelerinden Şili'de bulunan Atacama Çölü birbirinden farklı ve renkli bitkilerle kaplandı. Normalde gri ve kahverengi ağırlıklı bir görünüme sahip olan Atacama'nın yeni halinin, yıl sonuna kadar bu şekilde kalacağı kaydedildi. Çölü tamamen örten bitki örtüsünün, on yıllardır bölgede hiç görülmediği açıklandı.

SIRA DIŞI YAĞIŞLAR...

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Atacama Üniversitesi çöl uzmanlarından Dr. Raul Cespedes, "Bu yıl her zamankinden çok farklı. Son 50 yılın en çok yağışını aldık. Hava sıcaklıkları da bir hayli yüksek seyretti" dedi. Cespedes, "Çöl denildiğinde akla kuraklık gelir. Ancak Atacama'da şu anda bu durumun tam tersi yaşanıyor" ifadelerini kullandı. Atacama Turizm Müdürü Daniel Diaz da, geçen martta yaşanan şiddetli yağışlara atıfta bulunarak, "Kışın çok sıra dışı yağışlar yaşadık. Ardından, sıcak ve bol çiçekli bir bahar geldi" dedi.

TURİST AKININA UĞRUYOR

Diaz, bütün bu değişimleri, El Nino fenomeninin bütün dünyadaki etkilerinin Şili'ye bir yansıması olarak değerlendirdi. Şiddetli yağışların ardından, hava sıcaklıklarının da yüksek seyretmesi sonucu, Atacama bölgesine yoğun bir turist akınının da yaşandığı belirtildi. AFP'ye konuşan İngiliz turist Edward Zannahand, "Dünyanın pek çok yerini gezdim. Böyle bir duruma ilk kez tanık oluyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En kurak çölde çiçekler açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN