Dünya basında

1 Kasım Milletvekili Genel Seçimlerinin sonuçları uluslararası basında da yankı bulmaya başladı.

Giriş Tarihi: 2.11.2015 10:21
Dünya basında seçim sonuçları
BBC NEWS: ERDOĞAN'IN AK PARTİSİ TEK BAŞINA İKTİDAR OLMAYI BEKLİYOR

5 ay içinde ikinci kez sandık başına giden Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisi yeniden tek başına iktidar

olmayı bekliyor.

GUARDİAN: ERDOĞAN'IN AK PARTİSİ'NİN TEK BAŞINA İKTİDAR OLMASI TAHMİN EDİLİYOR


Seçimin ilk sonuçları AK Parti'nin yeniden tek başına iktidar olacağını gösteriyor. Sol kanattaki HDP ise yüzde 10 barajını aştı.FİNANCİAL

TİMES: ERDOĞAN ZAFERİN EŞİĞİNDE


Türkiye'nin iktidardaki partisi AK Parti, yeniden parlamentodaki çoğunluğu sağlayacak gibi görünüyor. Açılan sandıkların sayısı yüzde 70'e ulaşırken AK Parti'nin yüzde 50 çoğunlukla 7 Haziran'daki kaybettiği oyları bu defa geri kazandığı anlaşılıyor.

DAİLY MAİL: İKTİDARDAKİ PARTİ ÇOĞUNLUĞU GERİ ALIYOR

Türkiye son yıllardaki en şiddetli günlerle karşı karşıya kalırken bugün yapılan seçimler iktidardaki partinin yeniden çoğunluğu almayı deniyor.

Dünyanın gözü kulağı Türkiye'de

WASHİNGTON POST: SON SONUÇLAR AK PARTİ'NİN KAZANDIĞINI GÖSTERİYOR


Son sonuçlar 10 yıldır iktidar bulunan AK Parti'nin yeniden parlamentodaki çoğunluğu sağlayacağını gösteriyor.

NEW YORK TİMES: İLK SONUÇLAR İKTİDARDAKİ PARTİNİN KAZANDIĞINI GÖSTERİYOR

İlk iktidardaki AK Parti'nin sürpriz bir şekilde oylarını artırdığını gösteriyor. TRT'nin verilerine göre oyların yüzde 80'ininden fazlası sayılırken AK Parti'nin yüzde 50'den fazla oy çoğunluğuyla tek başına hükümet kurabileceği belirtiliyor.

CHP ve HDP'den sandık görevlilerine uyarı

WSJ: AKP YENİDEN İKTİDARA DÖNDÜ


Wall Street Journal, AKP'nin büyük bir sürpriz yaparak yeniden ülkeyi tek başına yönetmek için iktidara döndüğünü yazdı. Gazete yazısında AKP'nin yüzde 50'ye yakın oy alarak dört temel noktada avantaj yakaladığını vurguluyor:

Cumhurbaşkanı yetkilerinin artırılmasının önünün açılması,Muhalefet partilerinin önemli ölçüde zayıflatılması,Ekonomiye darbe vuran koalisyon görüşmelerinden kurtulunması,Türkiye'den IŞİD'e karşı daha kararlı duruş bekleyen Batılı müttefiklere karşı Erdoğan'ın daha fazla güç elde etmesi.

Haberde "Sonuçlar, AKP'nin ve Erdoğan'ın verdiği 'Artan güvenlik sorunlarını sadece tek parti iktidarı çözebilir' mesajının 7 Haziran'da partiye sırtını dönen seçmende karşılık bulduğunu gösteriyor" deniyor.

FT: ERDOĞAN'IN TAKTİKSEL BAŞARISI


"Erdoğan zaferin eşiğinde" başlığını kullanan Financial Times gazetesi ise seçimler sonrası ilk sonuçların, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden seçime gitme taktiğinin başarısını gözler önüne serdiğini yazdı.

EL CEZİRE: TÜRKİYE'NİN İKTİDARDAKİ PARTİSİ ERKEN SEÇİMLERDE LİDERLİĞİ ÖNDE GÖTÜRÜYOR

Türkiye'nin AK Parti'si, büyük arayla liderliği önde götürüyor. Yüzde 70'ten fazla açılan sandık sonuçlarına göre, partinin yüzde 50'nin üzerinde oy aldı.

DER STANDARD: ERDOĞAN'IN AKP'Sİ KAZANDI

Gazete manşetinden verdiği haberine "Erdoğan'ın partisi mutlak çoğunluğu kazandı" başlığını kullandı.

DİE PRESSE: ERDOĞAN'IN KESİN ZAFERİ

Liberal yayınlarıyla dikkat çeken Die Presse Zeitung seçimlerin mutlak galibinin Erdoğan olduğunu yazdı. İktidarı tek başına kazanan AKP'nin oy kaybetmesi beklenirken sürpriz bir çıkışla tekrar yönetime geçtiği belirtildi.

KRONEN ZEİTUNG: SULTAN KAZANDI

AKP için muhafazakar parti ifadesini kullanan gazete Erdoğan için de "Sultan" diye yazdı. Gazete manşetten duyurduğu haberinde "Muhalifler seçimlerde hile iddiasında bulundu. AKP tek başına iktidarı kazandı. Erdoğan arzu ettiği başkanlık sistemi için anayasa değişikliği hayaline biraz daha yaklaştı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya basında seçim sonuçları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN