Avrupa işbirliğine hazır

Giriş Tarihi: 3.11.2015 10:10
Avrupa işbirliğine hazır

AK Parti’nin zaferiyle sonuçlanan seçimlerin dünyadaki yankıları sürerken AB’den yeni hükümetle işbirliğine hazırız açıklaması geldi. Rusya ve Almanya, ‘Seçim sonucuna saygı duyuyoruz’ dedi.

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi, Türkiye'nin 1 Kasım genel seçim sonuçlarını değerlendirdikleri ortak açıklamalarında, seçimlere katılımın yüksek oranlara işaret ettiğini vurgularken, belli konularda Türkiye ile işbirliği içinde ilerleme arzusunda olduklarını ifade etti. AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi ve Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile Avrupa Komisyonu komşuluk politikası ve genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn ortak bir yazılı açıklama ile yüzde 85'e ulaşan katılım oranının, "Türkiye halkının demokratik süreçlere olan kuvvetli bağlılığını yeniden gösterdiğini" açıkladı. Ortak açıklamada, "AB, Türkiye ile ortaklığı ilerletmek amacıyla ve tüm yurttaşların yararına olacak şekilde işbirliğini arttırmak için yeni hükümet ile beraber çalışacaktır" denildi.

Tebrik mesajları

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland da Başbakan Davutoğlu'nu arayarak seçimlere katılım oranı ve partinin yakaladığı sonuçlar için kendisini kutladığını duyurdu. , Jagland, Türkiye'nin 2 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaparak krizde oynadığı rol, fikir özgürlüğü ile hukuki süreçlere ilişkin reformlarda Türkiye ile işbirliğini sürdürmeyi sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Türkiye'deki seçimlerin "barış içinde" geçmesinin "memnuniyet verici" olduğunu söyledi. Sözcü Steffen Seibert, AK Parti'nin tek başına seçimleri kazanmasına saygı duyulması gerektiğini belirtti.

SAYGI DUYUYORUZ

Seçime ilişkin açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, "Türk halkının iradesine saygı duyuyoruz" dedi. Türkiye ile tüm alanlarda ortaklık ilişkilerin geliştirilmesi için işbirliğini sürdürmeyi umduklarını aktaran Peskov, "Dileriz Türkiye'deki tüm siyasi güçler, özellikle seçimde zafer kazananlar aynı istektedir" diye konuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Başbakan Davutoğlu'nu seçim başarısından dolayı tebrik etti.

BARZANİ RAHATLADI

Uzun bir süredir terör örgütü PKK ile ters düşen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) Türkiye'deki seçim sonuçları sevinçle karşılandı. Gazeteler de sonuçları büyük zafer olarak değerlendirdi. Bölgede yayın yapan en büyük gazete Rudaw, sonuçları "PKK, HDP'ye de darbe vurdu" yorumuyla duyurdu.

BEYAZ SARAY'DAN KUTLAMA MESAJI

ABD yönetimi, 1 Kasım'da yapılan Genel Seçimi sonrası Türkiye'ye tebriklerini iletti. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Josh Earnest, seçim sonucuna ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye'yi kutladıklarını belirtti. Josh Earnest, seçim sonucunda kurulacak yeni hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Basın Bürosu Yöneticisi Elizabeth Trudeau ise düzenlediği basın toplantısında "Türkiye halkını tebrik ediyoruz. ABD, yeni seçilen meclis ve kurulacak hükümetle çalışmayı dört gözle bekliyor" dedi. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın seçimlere ilişkin rapor açıklayacağını hatırlatan Trudeau, Türkiye ile ortak siyasal konular ile güvenlik ve refahın sağlanması için yakın ilişkide olmaya devam edeceklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa işbirliğine hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN