Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İslam dünyasında Ak Parti sevinci

1 Kasım genel seçimlerinde AK Parti’nin başarısı Ortadoğu’daki Müslümanlar tarafından sevinçle karşılandı. Filistin’den Suriye’ye zulme uğrayan tüm mazlumlar sonuçların açıklanmasıyla rahat bir nefes aldı.

Giriş Tarihi: 3.11.2015 10:14
İslam dünyasında Ak Parti sevinci

Türkiye'de 1 Kasım genel seçimlerinde AK Parti'nin başarısı Ortadoğu'da geniş yer buldu. Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, seçim sonuçlarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu tebrik etti. Meşal'in görüşmede Türkiye'de ilerlemenin, güvenliğin ve istikrarın artması, Türk halkına, Filistin davası başta olmak üzere ümmetin davalarına hayır getirmesi temennilerinde bulunduğu kaydedildi. Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye de, "AK Parti'nin başarısı Filistin'de, Kudüs'te ve Gazze'de yankılanıyor" dedi. Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Türk halkını ve AK Parti'yi kutladı. Açıklamada, "Bugün gerçekleşen seçimler Mısır, Suriye ve halkların iradesi ile demokratik seçimlerin sonuçlarına karşı çıkan bölgesel ve uluslararası güçler ile İsrail'e verilmiş en güzel cevaptır" denildi.

TOKAT GİBİ SONUÇ

1948 Filistin İslami Hareketi lideri Raid Salah, AK Parti'nin genel seçimlerdeki oy oranlarını "tarihi bir başarı" şeklinde nitelendirerek, söz konusu başarının Mescid-i Aksa ve mazlumların meselelerinin müdafaasına katkı sağlayacağını belirtti. Salah, "Türk halkı, tüm barbarlara tokat gibi atılan tarihi seçim sonuçları ve gönderdiği mesajlarla, ümmetin yüreğine soğuk su serpti" dedi. İslami Cihad Hareketi'nden ise, "AK Parti'nin genel seçimlerdeki başarısı, Türkiye'de istikrarsızlığa oynayan herkes için hayal kırıklığı oldu" açıklaması geldi. Suriyeli muhalif gruplar, 1 Kasım genel seçiminde AK Parti'nin başarısını sevinçle karşılayarak, tebrik mesajları yayımladılar. 12 muhalif grup yayımladıkları ortak yazılı açıklamada, son dönemde Ortadoğu'da yaşanan hassas gelişmeler nedeniyle AK Parti'nin Türkiye'deki seçimi kazanmasının önemli olduğu ifade edildi. Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir ise "Türkiye'nin istikrarı demek, Ortadoğu'nun istikrarı demek. Ülkenin yarısının oyunu alan AK Parti'yi kutluyoruz" açıklamasında bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam dünyasında Ak Parti sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN