Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zevahiri'den "Rusya'ya karşı birleşin" çağrısı

El Kaide lideri Zevahiri, silahlı grupların ihtilafları bırakıp Esad, Suriye, ABD, Avrupa ve Hizbullah'a karşı bir olması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 3.11.2015 10:53
Zevahiri'den Rusya'ya karşı birleşin çağrısı
El Kaide lideri Eymen El Zevahiri, Batıdan gelen tehditlere karşı Müslümanları birlik olmaya çağırdı. Zevahiri'ye ait olduğu öne sürülen ses kaydında ABD, Rusya, İran, Nusyariler ve Lübnan Hizbullah'ının kendilerine karşı birlik olduğu ifade edilerek muhalif grupların aralarındaki ihtilafları sonlandırması isteniyor.

Ses kaydında savaşan tüm taraflara seslendiğini kaydeden Zevahiri, "ABD, Avrupa, Ruslar, Rafıziler, Nusayriler bize karşı saldırılar düzenliyor. Doğu Türkistan'dan Fas'a kadar ümmete karşı olan bu ittifaka karşı birlik olmak gerekiyor" ifadelerini kullanıyor.

Ses kaydının ne zaman alındığı net olarak bilinmese da Zevahiri'nin Rusya'nın 30 Eylül'de Suriye'de başlattığı hava saldırılarından bahsetmesi sebebiyle Ekim ayı içerisinde yapıldığı belirtiliyor.

İsrail'in Filistin'deki işgalini de eleştiren Zevahiri, Yahudilere yönelik bıçaklı saldırıları överek büyük eylemler için çağrı yapıyor.

Hz. Ali ile Hz. Muaviye arasındaki savaşı örnek veren Zevahiri, Rum Hükümdarının Muaviye'ye mektup göndererek kendisine destek olma teklifini hatırlatıyor. Zevahiri, Muaviye'nin bu teklife Ali ile arasındaki ayrılığa son verip Rum topraklarına yürüme tehdidiyle karşılık verdiğini belirtiyor ve tüm grupların batıya karşı bir olmasını istiyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında Zevahiri, kendisine ait olduğu öne sürülen bir başka ses kaydında örgütün eski bir mensubu olan Ebu Bekir Bağdadi'nin liderliğindeki DAEŞ'in 'meşruiyetini' reddetmişti. Ancak aynı ses kaydında Irak veya Suriye'de olsaydı, Batı'nın ittifakına karşı bu örgütle işbirliği yapabileceğini de söylemişti. (Dünya Bülteni)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zevahiri'den "Rusya'ya karşı birleşin" çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN