ve arasında tarihi görüşme

Giriş Tarihi: 4.11.2015 11:44
Çin ve Tayvan arasında tarihi görüşme

Devlet Başkanı Şi ve lideri Ma Singapur'da biraraya gelecek.

Devlet Başkanı Şi Cinping ve lideri Ma Ying-jeou, tarihi önemde bir görüşme gerçekleştirecek.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Tayvan Çalışma Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Çin Devlet Başkanı Şi ve Tayvan lideri Ma'nın cumartesi günü Singapur'da buluşacakları ve ilişkilerde barışçıl bir gelişmenin teşviki hakkında görüş alışverişinde bulunacakları belirtildi.

Açıklamada, Tayvan'daki siyasi farklılığın çözüme kavuşmadığı ancak görüşmenin "Tek Çin İlkesi" çerçevesinde faydalı bir uzlaşma olacağı kaydedildi.

Çin basını, 1949'da sona eren Çin İç Savaşı'nın ardından iki liderin görüşmesinin Çin-Tayvan ilişkilerinde "dönüm noktası olacağını" yazarken, tarafların herhangi bir anlaşma ya da ortak bildiriye imza atmasının beklenmediğini bildirdi.

Çin ana kesiminde 1949'da Mao Zıdong liderliğindeki Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve Çiang Kay-şek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintang-KMT) taraftarları arasındaki iç savaşta, Çiang ve destekçilerinin Tayvan'a kaçmasıyla tarafların ilişkisi kesilmişti.

Çin-Tayvan ilişkilerinde 66 yıl sonra ilk kez liderler düzeyinde görüşme olması taraflar için önem arz ediyor. Taraflar arasında ilk siyasi müzakereler geçen yıl şubat ayında Çin'in doğusundaki Ciangsu eyaletinin başkenti Nancing'de yapılmış, görüşmelere Tayvan'ı temsilen Anakara ile İlişkiler İdaresi Başkanı Vang Yüçı ve Çin'i temsilen Tayvan İşleri İdaresi Başkanı Cang Cıcün katılmıştı. Görüşmeler, Tayvan'ın Çin'den ayrıldığı 1949'dan bu yana gerçekleştirilen ilk siyasi müzakere olarak tarihe geçmişti.

Eski Çin Devlet Başkanı ve eski ÇKP Genel Sekreteri Hu Cintao'nun KMT'ye bir dönem başkanlık yapan Lien Chan ile 2005 yılında buluşması, iki taraf arasında siyasi partiler düzeyinde ilk görüşme olmuştu.

Çin Devlet Başkanı Şi, 5-6 Kasım tarihlerinde Vietnam'a yapacağı resmi ziyaretin ardından Singapur'a geçerek Tayvan lideri Ma ile görüşecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin ve Tayvan arasında tarihi görüşme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN