Irak işgalinin tetikçisi öldü

Bush yönetimine sağladığı sahte delillerle ABD'nin Irak'ı işgaline ön ayak olan Ahmed Çelebi, 71 yaşında öldü. Şii asıllı Çelebi, Saddam'ın devrilmesinden sonra ülke yönetiminde de görev almıştı

Giriş Tarihi: 4.11.2015
Irak işgalinin tetikçisi öldü
Son dönem Irak siyasetinin en tartışmalı isimlerinden Ahmed Çelebi, dün sabah Bağdat'taki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 71 yaşında hayatını kaybetti. Yaklaşık 40 yıl sürgünde yaşayan Şii asıllı Çelebi, George Bush yönetimine sağladığı sahte delillerle ABD'nin Irak'ı işgaline ön ayak olmuştu. Çelebi ve ekibinin Washington'daki bağlantılarına ulaştırdığı "Saddam Hüseyin'in kitle imha silahlarının belgeleri", dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'in Birleşmiş Milletler'de işgalden hemen önce yaptığı ünlü sunuma da dayanak oluşturmuştu. Alman istihbaratının, Çelebi'nin "ürettiği" kanıtlar konusunda CIA'yı uyardığı ortaya çıkmıştı. Ahmed Çelebi, Bush yönetimini Irak'ın işgaline teşvik etmek için, Saddam Hüseyin rejiminin El Kaide'yi desteklediği yönünde yalan enformasyon üretmesiyle de adını duyurdu. Çelebi'nin bu iddialarında hiçbir temele dayanmadığı, 'kanıt' olarak kamuoyuna sunduğu belgelerin de sonradan hazırlanmış sahte raporlar olduğu belirlenmişti.

İŞBİRLİĞİNDEN AJANLIĞA
ABD'nin Irak'ı işgalinin ardından ülke yönetiminde kritik roller üstlenen Ahmed Çelebi, petrol bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2010'da ise, ABD yönetimi Çelebi'nin İran'la çok yakın ilişkiler içinde olduğunu kaydederek, kendisini Tahran hesabına çalışmakla suçladı. Çelebi'nin 2011'de Arap Baharı'nın Bahreyn ayağını bizzat organize ve finanse ettiği iddiaları da dikkat çeken ayrıntılar arasında. Lübnan'ın en önemli Şii politikacılarından Adil Useyran'ın kızı Leyla Useyran'la evli olan Ahmed Çelebi, ömrünün son dönemini geçirdiği Bağdat'ta daha çok kültür ve sanat etkinlikleriyle meşguldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak işgalinin tetikçisi öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN