Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çipras Ankara'ya geliyor: Mülteci dosyası masada

Çipras'ın, Türkiye'ye ilk resmi ziyareti önümüzdeki günlerde gerçekleşecek. Ankara, Yunan sahil güvenlik ekiplerinin sığınmacı botlarını patlattığına dair iddiaları gündeme getirecek

Çipras Ankara'ya geliyor: Mülteci dosyası masada
Ege Denizi'ni geçerek Avrupa'ya ulaşmak isteyen Suriyeli sığınmacıların can pazarı devam ederken, Ankara, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ı ağırlamaya hazırlanıyor. Çipras'ın ziyareti sırasında Yunan makamlarının Suriyeli sığınmacıları kurtarmaktaki 'isteksizlikleri' ile Yunan sahil güvenliğinin mülteci botlarını batırdığı yönündeki iddialar Ankara tarafından gündeme getirilecek. Yunan basını, Başbakan Aleksis Çipras'ın önümüzdeki günlerde Türkiye'yi ziyaret edeceğini duyururken Başbakanlık kaynakları da seçim sonuçlarından dolayı Başbakan Ahmet Davutoğlu'na tebrik telefonu açan Çipras'ın, Ankara'ya bir ziyaret yapmak istediğini doğruladı. Çipras'ın Türkiye ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüşmesi bekleniyor.

'BOTLAR BATIRILIYOR' EN DİŞESİ
Türkiye 2 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaparken, Ege Denizi'nde de binlerce sığınmacıyı ölümden kurtardı. Türk sahil güvenliğinin mülteciler konusundaki hassasiyeti tüm dünya tarafından dikkatle izleniyor, fakat Yunan sahil güvenliğinin bu konudaki tutumu pek iç açıcı değil. Sahil Güvenlik Komutanlığı, bayramlarda bile 24 saat esasına göre tam kapasite çalışıyor. Ancak, Yunan tarafının mülteci botlarını batırdığına dair endişeler var.Ege'de sığınmacı botu tespit eden Yunanlıların, bottaki sığınmacıları kurtarmak yerine zaman zaman Türk sahil güvenliğine haber vermesi de rahatsızlık duyulan konulardan bir diğeri. Yunanlılar, bu yöntemle kurtardıkları sığınmacıları ülkelerine almak yerine Türkiye'ye geri gönderiyor.

ORTAK ÇALIŞMA YAPILMADI
Çipras'ın Türkiye'ye gelmesi durumunda Ege'deki sığınmacılar için ortak çalışma önerisinde bulunması bekleniyor. Şimdiye kadar Türk ve Yunan sahil güvenliği kaçakçıları da içine alacak şekilde ortak operasyon ya da çalışma yapmadı.

İLK SIĞINMACILARI BİZZAT UĞURLADI
Mültecilerin yerleştirilmesi programı kapsamında 30 kişilik sığınmacı grubu dün Yunanistan'dan Lüksemburg'a yola çıktı. Mültecileri Atina Havaalanı'ndan uğurlayan Başbakan Çipras "Ana hedefimiz Ege denizinin daha fazla cesetler gölüne dönüşmesini önlemektir. Bu amaçla AB ülkelerinin Türkiye ile işbirliği yapması şarttır" dedi. "Ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan gibi küçük bir ülke, sığınmacılara gerekli şefkati göstermekle Avrupa'nın yitirmeye yüz tuttuğu hümanist çehresini kurtarmaya çalışıyor" ifadelerini kullanan Çipras "Türkiye'ye ve Yunanistan'a yığılan sığınmacılar AB ülkelerinin yardımı ile güvenli yollardan Avrupa ülkelerine yerleştirilmeli" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çipras Ankara'ya geliyor: Mülteci dosyası masada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN