Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Londra'da darbeci Sisi'ye şok protesto

Mısır'in darbe ile yönetime gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İngiltere'nin başkenti Londra'da resmi ziyaretlerinin ilk gününde protesto edildi. Bazı protestoculara İngiliz polisinin sert müdahalesi dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 5.11.2015 19:56 Güncelleme Tarihi: 5.11.2015 22:05
Londra'da darbeci Sisi'ye şok protesto

Süleyman Dinçer / Londra

Darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Londra ziyareti günler öncesinden protestolar ile başlamıştı. Sosyal medya üzerinden #STOPSISI (SİSİDUR) kampanyasını başlatan Mısır vatandaşları ve İnsan Hakları Dernekleri ziyaretin iptal edilmesi için İngiliz hükümetine tepkiler göstermişti.

Sisi'nin resmi ziyaretlerinin başlaması ile birlikte bugün yüzlerce Mursi yanlısı Başbakanlık önüne gelerek protesto gösterileri düzenledi. Her yaş grubundan protestocuların yanı sıra özgürlük yanlısı İngiliz vatandaşlar da gösterilere destek verdi. Rabia bayrakları ile slogan atan gruplar #SISINOTWELCOME (Sisi Hoş Gelmedin) pankartı açtı.

Bir grup protestocu ise görüşmelerin yapıldığı Başbakanlık önünde boyunlarında idam ipleri ile yere yattı. Darbeci Sisi'ye tepkilerini bu şekilde gösteren gruba İngiliz polisi müdahale etti ve yaka paça alandan çıkardı. Polisin sert müdahalesi büyük tepki çekti.

Protetocular hazırladıkları broşüleri dağıtarak Sisi'nin katlettiği insanları ve Mısır'da yasanan vahşeti basın mensuplarına anlattılar. Protestocu grubun yanı sıra Sisi'ye destek olmak için gelenler de Sisi için saatlerce slogan attı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Londra'da darbeci Sisi'ye şok protesto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN