Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KKTC’de kritik ezan duruşması haftaya!

KKTC'de "rahatsızlık verdiği" gerekçesiyle, yalnızca sabah ezanlarının hoparlörden okunması, 3 camide mahkemede duruşma sırasında alınan ara emir ile yasaklandı.

Giriş Tarihi: 6.11.2015 15:11 Güncelleme Tarihi: 6.11.2015 17:57
KKTC’de kritik ezan duruşması haftaya!

Kıbrıs'ın Lefke kasabasında, Feza Güzeloğlu isimli avukat, hoparlörden okunan sabah ezanının rahatsızlık verdiği gerekçesiyle Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne başvurdu.


Mahkeme verdiği ara emir kararıyla Lefke'de bulunan Şeyh Nazım Camisi (Orta Cami), Pir Paşa Camisi ve Aşağı Cami'de sabah ezanlarının ve Arapça duaların hoparlörle okunmasını yasakladı. Öte yandan Sabah Gazetesi Lefkoşa Temsilcisi Emre Diner'e konuyla ilgili açıklamalarda bulunan davalı Vakıflar İdaresi Dairesi, Din İşleri Dairesi ve Dinişleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay'ın avukatı Av. Şefik Aşçıoğulları " Duruşma sırasında bir yanlış anlaşılma oldu. Vakıflar İdaresi Dairesi'nin bu sabah itibari ile azledilen avukatı Av. Aslı Murat, duruşma sırasında yanlış anlaşılma gerekçesiyle ara emrini kabul etti.
KKTC'DE SABAH EZANININ HOPARLÖRDEN OKUNMASI YASAKLANDI

Bu durumun neticesinde de mahkeme kararı işleme alındı. Şunu da ifade etmek isterim ki, Din İşleri Başkanlığı ve Dinişleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay'a açılan dava kabul görmedi. Şimdi ise bu karmaşıklığı düzeltmeye çalışıyoruz. Dava ise önümüzdeki hafta görülecektir. Alınan kararın düzeltilmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz. Kamuoyuna buradan belirtmek isterim

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KKTC’de kritik ezan duruşması haftaya!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN