Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk defa uygulanan tedavi, hayat verdi

İngiltere'de lösemi hastası bebeğe genetiğiyle oynanmış hücreler nakledildi ve Layla isimli bebek, hastalığı yendi. Dünyada ilk defa uygulanan bu yöntem, kansere karşı umut olabilir

Giriş Tarihi: 7.11.2015
İlk defa uygulanan tedavi, hayat verdi
İngiltere'nin başkenti Londra'da geçtiğimiz yıl dünyaya gelen ve lösemi teşhisi konulan Layla Richards adlı bebek, dünyada ilk kez uygulanan bir genetik tedavi sayesinde sağlığına tamamen kavuştu. Doğumundan yaklaşık 3 ay sonra lösemiye yakalanan minik Layla'ya ailesinin de onayıyla genetiği değiştirilmiş hücreler nakledildi.

ANNE: BU BİR MUCİZE
İngiliz basınında çıkan haberlere göre, bebek önce kemoterapi gördü, ardından da kendisine ilik nakli yapıldı. Ancak Layla'nın vücudu her 2 tedaviye de cevap vermeyince ümitler tükenmeye başladı. Bunun üzerine doktorlar anne Foley ve baba Ashleigh'e, onay verdikleri takdirde şu ana kadar hiç başvurulmamış bir yöntemle tedavi deneneceğini bildirdi. Bebeklerinin hızla ölüme yaklaştığını gören ve kaybedecek bir şeyi olmayan aile de tedaviye izin verdi. Bunun üzerine Layla tamamen doktor kontrolünde, insanlardan izole bir tedavi kampına alındı ve bağışık hücre tedavisi uygulandı. Layla'yı bizzat tedavi eden tıbbi ekibin başkanı Dr. Vasim Kasım, ilk etapta minik kızın vücuduna genetiğiyle oynanarak dayanıklı hale getirilmiş hücrelerin enjekte edildiğini ve bu hücrelerin lösemiyi alt ettiğini anlatarak, "Bu dayanıklı hücrelerin lösemili hücreleri ortadan kaldırdığını gördük. Bu bizi çok şaşırttı ve tedaviyi heyecanla sürdürdük" şeklinde konuştu. Anne Foley Richards ise hislerini, "Kızım hiçbir tedaviye cevap vermeyince doktorları birkaç ay ömür biçtiler. Büyük bir risk alarak doktorlara güvendik. Sonuç ise gerçek bir mucize oldu" diyerek dile getirdi. Layla Richards'ın, daha önce hiç denenmemiş bir yöntemle lösemiden kurtularak sağlığına kavuşması, bu yöntemin bütün hastalarda kullanılıp kullanılamayacağı tartışmasını da başlattı. Doktorlara göre, önümüzdeki yıldan itibaren, deneme testlerinin ardından bu yöntemin bütün kanser hastaları için uygulanması mümkün olabilecek.

ARTIK YÜZLERİ GÜLÜYOR
Kemoterapi ve ilik nakline rağmen durumu düzelmeyen Layla Richards isimli bebek, deneysel tedaviye yanıt vererek hayata döndü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk defa uygulanan tedavi, hayat verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN