Müslümanları yok sayan demokrasi

Myanmar'da dün 25 yıl sonra ilk kez demokratik bir seçim gerçekleştirildi. Katılım oranının yüzde 80 olduğu seçimlerde 1.3 milyon Müslüman'a oy verme hakkı tanınmadı

Giriş Tarihi: 9.11.2015
Müslümanları yok sayan demokrasi
Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da yıllardır zulüm gören Müslümanlar, ülke için tarihi olan seçim gününde de yok sayıldı. Ülkede 25 yıl sonra dün ilk kez gerçekleştirilen demokratik seçimlerde hiçbir Müslüman adayın yarışmasına izin verilmedi. Yaklaşık 30 milyon seçmenin bulunduğu Myanmar'da ayrıca bir milyondan fazla Müslüman oy kullanamadı. Müslüman nüfusunun en yoğun yaşadığı Arakan eyaletinde sandıklar kurulmadı. Dolayısıyla 50 milyon nüfuslu ülkenin yüzde 5'ini oluşturan Müslümanlar için demokrasi yine gelmedi. Bundan bin yıl önce Myanmar topraklarına giden Müslüman tacirlerin soyundan geldikleri düşünülen Arakanlılar'ın vatandaş olarak kabul edilmemesine rağmen, Batı basını dünkü seçimleri "en özgür seçim" olarak yorumladı.

20 BİN ASKER GÖREVDE

91 partiden 6 bin adayın yarıştığı seçime katılım oranı yüzde 80 olarak açıklandı. Genel seçimin ilk sonuçlarının yarın açıklanması bekleniyor. Myanmar'ı yaklaşık 50 yıldır yöneten askeri cuntanın aldığı karar doğrultusunda milletvekillerinin yüzde 75'ini halk belirleyecek, kalan yüzde 25'i ordu tarafından atanacak. Dünkü seçimin favorileri olarak ünlü isim Aung San Suu Kyi'nin partisi Ulusal Demokrasi Birliği (NLD) ile cuntanın siyasi kanadı olarak görülen iktidardaki Dayanışma ve Kalkınma Partisi (USDP) görülüyordu. Ordu, 4 yıl önce USDP'ye iktidarı devretmişti. 20 bine yakın askerin güvenliği sağladığı seçimlerde, bin yerli ve yabancı gözlemci de görev aldı. Myanmar'da 1990'da demokratik bir genel seçim yapılmıştı. Ancak yüzde 59 ile seçimi kazanan NLD'nin zaferini ordu tanımamıştı.

SUU KYİ KAZANSA BİLE LİDER OLAMAYACAK
Batı basınında yapılan yorumlara göre Myanmar'da dün gerçekleştirilen genel seçimin kesin kazananı Aung San Suu Kyi'nin partisi Ulusal Demokrasi Birliği olacak. Ancak ülkenin ünlü muhalif lideri olan Nobel Barış Ödüllü Suu Kyi, partisi sandıktan birinci sırada çıksa bile devlet başkanı olamayacak. Cuntanın yazdığı anayasaya göre yabancı eşi veya çocukları olanlar devlet başkanı olamıyor. Ülkeyi bağımsızlığa götüren milliyetçi liderlerden Aung San'ın kızı olan Suu Kyi'nin iki çocuğunun İngiliz pasaportu bulunuyor. Ordunun bu yasağı Suu Kyi için çıkardığı söyleniyor. Müslümanlara yönelik baskılara sessiz kalmakla eleştirilen Suu Kyi ise seçimi kazanmaları halinde devlet başkanlığının üzerinde resmi olmayan bir görev üstleneceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslümanları yok sayan demokrasi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN