Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cunta sandıkta hezimete uğradı

Myanmar'daki seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Nobel'li Suu Kyi'nin Demokrasi İçin Ulusal Birlik Partisi oyların yüzde 70'ini aldı. Ülkeyi yaklaşık 50 yıldır yöneten cunta, seçim yenilgisini kabul etti

Giriş Tarihi: 10.11.2015
Cunta sandıkta hezimete uğradı
Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da yaklaşık 50 yıldır süren cunta yönetimine son veren seçimlerin resmi olmayan ilk sonuçları açıklandı. Önceki gün gerçekleştirilen seçimlerin ardından beklenen oldu ve muhalefetteki Demokrasi İçin Ulusal Birlik Partisi (NLD), oyların yaklaşık yüzde 70'ini kazandı. NLD lideri Nobel Barış Ödülü sahibi olan Aung San Suu Kyi, yaptığı balkon konuşmasında destekçilerine teşekkür etti. NLD'nin çoğunluğu kazanması için parlamentodaki sandalyelerin yüzde 67'sini kazanması gerekiyor. Ancak NLD seçimi kazansa da ünlü muhalif lider Suu Kyi, anayasa gereği devlet başkanı olamayacak. Ordunun çıkardığı anayasaya göre ailesinde yabancı olanlar devlet başkanlığı görevini üstlenemiyor. Suu Kyi'nin iki çocuğunun İngiliz pasaportu bulunuyor. Myanmar'da 25 yılın ardından düzenlenen ilk demokratik seçim olarak kabul edilen yarışın ardından ordunun desteklediği iktidardaki Dayanışma Birliği ve Kalkınma Partisi'nin (USDP) sadece yüzde 25'lik bir oy alabildiği belirtildi. Resmi sonuçların dün açıklanmasının beklendiği kaydedilmişti.

MÜSLÜMANLAR ENDİŞELİ

Sonuçların ilan edilmesinin ardından partiler, milletvekillerinin yüzde 75'ini verecek, kalan yüzde 25'lik kesimi ise ordu atayacak. Myanmar'daki tarihi seçim her ne kadar cunta yönetimine son verse de ülkedeki Müslümanların neredeyse tamamına oy kullanma hakkı verilmemesi eleştirilmişti. Arakan eyaletindeki Müslümanlar seçimin ardından kendilerine yönelik baskıların artmasından endişe ediyor. Yaklaşık 30 milyon seçmenin sandık başına gittiği seçimlere katılım oranı yüzde 80 olmuştu. Genel seçimde 90 partiden 6 binden fazla aday, 664 sandalyeli parlamentoya girebilmek için yarışmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cunta sandıkta hezimete uğradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN