Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu Kudüs'te 1 Filistinli çocuk vuruldu

İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'te bir İsrail güvenlik görevlisinini bıçakladığı öne sürülen Filistinli çocuk vuruldu.

Giriş Tarihi: 10.11.2015 15:51 Güncelleme Tarihi: 10.11.2015 17:42
Doğu Kudüs'te 1 Filistinli çocuk vuruldu

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı sözcüsü Yonatan Yagadovsky, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Kudüs'teki Pisgat Ziev Yahudi yerleşim yeri tramvay istasyonunda çalışan bir güvenlik görevlesinin bıçaklandığını bildirdi.

Görevlinin orta derecede yaralandığını ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığını belirten Yagadovsky, saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen Filistinli çocuğun da vurularak yaralandığını kaydetti.

Yagadovsky, "Filistinli çocuk yaralı ancak durumunu ve olay yerinden hastaneye götürülüp götürülmediğini henüz bilmiyorum" ifadesini kullandı.

FİLİSTİNLİ BİR ÇOCUK TUTUKLANDI

İsrail polis sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada da, "Bıçaklı saldırıyı gerçekleştirildiği" öne sürülen Filistinli çocuklardan birinin vurulduğu, diğerinin ise yakalanarak gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada, Filistinli çocukların 12 ve 13 yaşlarında olduğu belirtildi.

Olayın gerçekleştiği Pisgat Ziev Yahudi yerleşim yeri tramvay istasyonunda, yaşları 13 ile 15 arasında değişen amca çocukları Ahmed ve Hasan Manasıra, ekim ayının başında İsraillilerin saldırısına uğramıştı.

Doğu Kudüs'ün Beyt Hanina mahallesinde bulunan Piskat Ziev Yahudi yerleşim yerinde İsrail polisi tarafından vurulan Hasan olay yerinde hayatını kaybederken, yerleşimcilerin araba ile çarparak yaraladığı Ahmed'in ise çevredeki Yahudilerin küfürleri eşliğinde yerde kanlar içinde yatan görüntüsü kameralara yansımıştı.

İsrail polisi, "Yahudi yerleşimcilere bıçakla saldırdığını" iddia ettiği Ahmed'i ailesine göstermiyor ve hastanedeki tedavisi bittiği halde 13 yaşındaki Filistinli çocuğu hala gözaltında tutuyor.

Geçen ekim ayı sonunda İsrail mahkemesine çıkarılan Manasıra, "Bıçaklı saldırı düzenleyerek öldürme girişiminde bulunmak ve iki İsrailli öğrenciyi yaralamakla" suçlanmıştı.

Daha önce kanlar içerisinde yerde yatarken Yahudi yerleşimcilerin küfürler ederek izlediği görüntüleri yayınlanan 13 yaşındaki Filistinli Manasıra'nın, dün de İsrailli polisler tarafından küfredilerek sorgulanışını gösteren video kaydı ortaya çıkmıştı.

Bugün gerçekleşen olayın, Manasıra'nın Doğu Kudüs'te mahkemeye çıkarıldığı saate denk gelmesi ise dikkati çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu Kudüs'te 1 Filistinli çocuk vuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN