Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın 'ya tam üyeliği reddedildi

Giriş Tarihi: 10.11.2015 10:21
Kosova'nın UNESCO'ya tam üyeliği reddedildi

'nın 'ya üyeliğiyle ilgili karar tasarısı 92 evet oyu almasına karşın üçte iki çoğunluğu sağlayamadığı için kabul edilmedi.

Paris'te Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı'na () Genel Konferansı'nda yapılan oylamada 'nın üye ülke olarak tanınmasını öngören tasarıya 92 ülke "evet" oyu verirken 50 ülke karşı çıktı. 142 ülkenin katıldığı ve 29 ülkenin çekimser kaldığı oylamada Kosova'nın en az 95 oy almış olması gerekiyordu.

Kosova'nın UNESCO'ya üyeliğine Türkiye dışında Kosova'nın komşuları Karadağ, Arnavutluk ve Makedonya'nın da aralarında bulunduğu ülkeler "evet" oyu verirken Sırbistan ve Rusya'nın üyeliğe karşıt tutumu birçok Latin Amerika ülkesinden destek gördü.

Oylamaya Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan gibi ülkeler katılmazken, Bosna-Hersek çekimser oy kullandı. Ortadoğu ülkeleri arasında Suriye ve 2011'deki Genel Konferans'ta benzer bir süreçle üye kabul edilen Filistin ise Kosova'nın üyeliğine karşı oy kullandı.

"Kosova'nın BM'ye üyelik süreci başlamıştır"

Türkiye'nin UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, oylama sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Oylamanın kaderini katılan ve çekimser kalan ülkeler tayin etmiş oldu" dedi.

Kosova'nın üyeliği için 92 lehte oy kullanılmasının önemine dikkati çeken Botsalı şöyle konuştu:

"Kosova'yı resmen tanıyan ülke sayısı 111, burada Kosova'yı resmen tanıdığı halde lehte oy vermeyen ülkeler oldukça kalabalık. ABD ve İsrail, Kosova'nın üyeliğini desteklemelerine rağmen, üyelik aidatlarını ödemedikleri için oy hakkına sahip olmadıklarından oy kullanamadılar. Kosova'nın BM'ye üyelik süreci başlamıştır. Bu oylamanın reddedilmesi özellikle matematik dengeye baktığınız zaman, Kosova lehine olan siyasi atmosferi değiştirmemektedir."

"Cesaretimiz kırılmayacak"


Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, ülkesinin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatına (UNESCO) kabul edilmemesinin cesaretlerini kırmayacağını kaydetti.

Jahjaga, yaptığı yazılı açıklamada, Kosova'nın üyelik için verdiği mücadelede kendilerine destek olan herkese teşekkür ederek, "Bugün açıkça belli oldu ki, özgür ve demokratik dünyanın çoğunluğu bizi desteklemektedir. Kosova'yı ve vizyonumuzu 92 ülkenin desteklemesinden dolayı kendimi cesaretlendirilmiş hissediyorum" dedi.

Kosova'nın önemli gelişme kaydettiğini aktaran Jahjaga, ortak değerlerin korunmasında Kosova halkının diğer ülkelerle eşit seviyede olmadaki ısrarından hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Öte yandan, Litvanya'da bulunan Kosova Başbakanı İsa Mustafa da Kosova'nın bu mücadeleden vazgeçmeyeceğini kaydetti.

Mustafa, Kosova'nın UNESCO üyeliğinin Sırbistan'ı rahatsız ettiğini ve kendileriyle ortak çıkarları olan ülkelerin kararlarını etkilediğini ileri sürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kosova'nın UNESCO'ya tam üyeliği reddedildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN