lerden 'ye soğuk duş

Giriş Tarihi: 10.11.2015 23:00 Güncelleme Tarihi: 11.11.2015 01:04
Kürtlerden PYD'ye soğuk duş

’de Haseki iline bağlı Malikiye ilçesinde toplanan yüzlerce kişi ’nın Suriye kolu ’yi etti.

TERÖR ZORLAMASINA

Muhalif Ulusal Koalisyonu, Suriye'de Haseki iline bağlı 26 bin nüfuslu Malikiye ilçesinde toplanan yüzlerce kişi 'nın Suriye kolu 'yi protesto ettiğini duyurdu. Örgütün, kendilerine muhalif olanları kaçırdığını, kadın ve erkeklere zorla silah altına aldığını ve kontrolü altındaki bölgelerde eğitim müfredatına ideolojilerini zorla dayattığını söylüyorlar.

PYD gösteriler boyunca kentin giriş ve çıkışındaki kontrol noktalarını kaldırdı. Ayrıca örgüt komşu köylerden Malikiye'ye getirdiği kişilerle karşıt gösteri düzenledi. Kentle iletişimi de kesen örgüt gazetecilerin şehre girişine izin vermiyor.

PYD'NİN ZULMÜ BELGESEL OLDU

ESAD'IN YOLUNDAN GİDİYORLAR

Suriye Ulusal Koalisyonu Siyasi Komite üyesi olan ve kendisi de olan Fuad Alliko, PYD'nin barışçıl gösterileri bastırmasını kınadı ve barışçıl göstericilere muamelede nin yolunu takip ettiğini söyledi.

Alliko, PYD'nin uygulamalarından en çok Kürtlerin etkilendiğine ve bu yüzden meşru ve adil taleplerini dile getirmek için ayağa kalktıklarına dikkat çekti. Suriyeli Kürtleri meşru haklarından yoksun bırakmanın uluslararası insani hukuk ve insan hakları bildirgelerini ihlâl ettiğine vurgu yaptı.

PYD GENÇLERİ KAÇIRIYOR

Alliko, bu gösterilerin PYD'nin bölgedeki Kürtleri temsil etme ve haklarını savunma konusundaki iddialarını boşa çıkardığını söyledi ve PYD'nin Kürtlerin talepleri veya amaçlarıyla ilgisi olmayan planlara sahip olduğunu ekledi. Alliko, PYD'nin Esad rejimi tarafından Kürt meselesine zarar vermek için kullanılan bir aygıt olduğunu vurguladı.

Kürt Ulusal Konseyi'nin parçası olan Kürt Gençlik Hareketi, PYD Asayiş güçlerini hareketin iki lideri, Kawa İsmail ve Mahmud Layani'yi kaçırmakla suçladı. Hareket, PYD'ye "bölgedeki durumun patlamasını" önlemek için baskıcı uygulamalarını sonlandırma çağrısı yaptı.

Protesto gösterileri ile ilgili sosyal medyaya yüklenen görüntülerde PYD'li militanların kalabalığı dağıttığı görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürtlerden PYD'ye soğuk duş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN