Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'nin 2015 Türkiye İlerleme Raporu'nda eleştiriler

Raporda ifade ve basın özgürlüğüne eleştirilerine rağmen Ankara ile ilişkilerin geliştirilmesini istedi.

Giriş Tarihi: 11.11.2015 12:16
AB'nin 2015 Türkiye İlerleme Raporu'nda eleştiriler
Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, 2015'in seçim atmosferinde geçtiği belirtiliyor.

Suruç ve Ankara'daki saldırılara değinilen raporda, seçmenler arasındaki kutuplaşmanın arttığına dikkat çekiliyor. Seçimlerin de gergin bir ortamda yapıldığı belirtiliyor.

Türkiye'nin AB reform sürecinde ilerleme kaydedilememesi, ifade ve basın özgürlüğü gibi konular, rapordaki eleştiriler arasında yer alıyor. Avrupa Komisyonu, yargının bağımsızlığının da zaman zaman sorgulandığına dikkat çekiyor.

Kadına yönelik şiddetin engellenemediğini kaydeden Avrupa Komisyonu, azınlık haklarında ise kısmi iyileşmelerin yaşandığını bildiriyor. Bu çerçevede azınlık vakıflarının gayrimenkul sahiplerine iadesinden duyulan memnuniyet dile getirilirken, Türkiye'nin hala ruhban okulunu açmadığı hatırlatılıyor.

SIĞINMACILAR İÇİN ÖVGÜ

Raporda, Ankara'nın özellikle çok sayıda Suriyeli sığınmacıya evsahipliği yapmasındansa övgüyle bahsedilyor. Türkiye'nin IŞİD ve PKK'ya karşı mücadele verdiğine işaret eden Avrupa Komisyonu, İncirlik Üssü'nün koalisyon güçlerine açılmasına da vurgu yapıyor.

Raporda, TBMM'de tek başına çoğunluğu elde eden AK Parti'nin hem ekonomi hem de toplumsal uzlaşı alanında ciddi reformları hayata geçirebileceği kaydediliyor.

Çözüm sürecinin yeniden başlamasının önemine vurgu yapılıyor.

Avrupa Komisyonu, HDP'nin 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde baraji geçerek TBMM'de temsil edilme fırsatını yakalamasının bu çerçevede önemli olduğunu belirtiyor.

İNGİLTERE'DEN "AB'DEN AYRILIRIZ" SİNYALİ

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin AB'de kalması için şartlarını sıralamış, aksi halde 2017'de AB'den çıkış için düğmeye basacağını söylemişti.

İşte Cameron'un 4 şartı;


1- İngiltere'nin 'giderek yakınlaşan bir AB' hayalinin dışında tutulmalı. Bu sadece 'sıcak sözlerle' olmamalı, İngiltere birliğin kurucu 'Lizbon Anlaşması'ndan muaf tutulmalı ve bu yazılı şekilde, Birleşmiş Milletler'de onaylanacak bir protokolle garanti edilmeli

2- İngiltere'ye göç eden AB vatandaşları, devlet yardımlarından 4 yıl sonra faydalansın (Cameron bu konuda müzakereye açık)

3- Euro bölgesi dışındaki AB üyelerinin 'Euro para birimini kullanan üyelerle eşit muamele görmeli. Eğer ortak para birimine geçmemiş üyeler kenara itilirse AB bize uygun bir topluluk olmaktan çıkar

4- Rekabet AB'nin DNA'sına yazılmalı

Cameron, taleplerinin AB'nin 27 üyesinin tamamı tarafından kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Cameron, "İmkansız bir istek gibi göründüğünün farkındayım. Ama imkansız değil, müzakere edilebilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'nin 2015 Türkiye İlerleme Raporu'nda eleştiriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN