Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barzani: Şengal'i Peşmerge kurtarmıştır!

IKBY Başkanı Mesud Barzani, dün 7 bin 500 Peşmerge ile başlatılan Şengal operasyonu hakkında açıklamalarda bulundu. Barzani, PKK medyasının iddialarını yalanlayarak "Şengal'i Peşmerge kurtarmıştır" dedi.

Giriş Tarihi: 13.11.2015 15:20 Güncelleme Tarihi: 13.11.2015 15:48
Barzani: Şengal'i Peşmerge kurtarmıştır!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Şengal'in DEAŞ'tan tamamen temizlenmesi için dünden beri süren operasyonların başarı ile sonuçlandığını duyurdu. "Şengal'in kurtarıldığını ilan ediyorum" diyerek sözlerine başlayan Mesut Barzani; "Şengal'i Peşmerge kurtarmıştır. Peşmege'nin dışında hiçbir güç bu operasyonda yer almamıştır" dedi.

Barzani, Şengal Dağı'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Ezidi Kürtler'e verdiği sözü tuttuğunu belirten Barzani, "Buradan Şengal'in kurtarıldığını müjdeliyorum" dedi.

Barzani, şöyle devam etti:

"Bu destan kahraman Peşmerge'nin kanıyla yazıldı. Ezidi kardeşlerimizin yalnız olmadığını bugün bir kez daha kanıtladık. Bütün şehitlere selam olsun! Onlar özgürlük için şehit oldular."

Bölgede IŞİD'e katılmayan ve yardımcı olmayan herkesi "Kürtler'in kardeşi" olarak nitelendiren Barzani, "Diğerlerine ise ne yapılması gerekiyorsa, o yapılacak" dedi.

"SADECE PEŞMERGE KATILDI"

Şengal'in kurtarılmasını bir "mesaj" olarak değerlendiren Mesud Barzani, Peşmerge'den önce kimsenin buna kalkışamadığını dile getirdi.

Barzani "Şengal'i Kurtarma Operasyonu'na Peşmergeler dışında herhangi bir gücün katılmadığını" da vurguladı.

Merkezi Irak Hükümeti'nden, Şengal'in il olması için talepte bulunacaklarını duyuran Barzani, "Buradan bütün dünyaya ve Bağdat'a sesleniyorum. Şengal'in kalkınması için elele vermemiz gerekiyor" diye konuştu.

Başkan Mesud Barzani ayrıca, desteklerinden dolayı ABD'ye ve koalisyon üyelerine teşekkür etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barzani: Şengal'i Peşmerge kurtarmıştır!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN