Büyük temizlik başladı

ABD öncülüğündeki koalisyonun desteklediği peşmerge güçleri, Sincar'ı DAEŞ 'ten temizlemek için kapsamlı bir operasyon başlattı. Sincar'ın geri alınması, Musul'un kurtarılması için de ilk adım olacak

Giriş Tarihi: 13.11.2015
Büyük temizlik başladı
Yaklaşık bir yıldır terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde bulunan Irak'ın Sincar bölgesinin geri alınması için düğmeye basıldı. ABD öncülüğündeki koalisyonun havadan desteklediği peşmerge güçleri, dün sabah saat 07.00 sularında kapsamlı bir operasyon başlattı. Suriye'ye giden ana bağlantı noktalarından birinin üzerinde yer alan Sincar'ın alınmasıyla DAEŞ'e ciddi bir darbe vurulmuş olacak. Operasyon, aynı zamanda Musul'un örgütten temizlenmesinin de ilk basamağını oluşturuyor. Peşmerge yetkililerinden General İzzeddin Sadun, Fransız AFP ajansına yaptığı açıklamada, peşmerge güçlerinin Sincar'ın birçok noktasında ilerleme kaydettiğini vurguladı. Operasyonun ilk aşamasında DAEŞ'in ikmal hattı yarıldı. Operasyona katılan Peşmerge sayısı ilk etapta 20 bin olarak açıklandı.

TSK DAEŞ'E KARŞILIK VERDİ


DAEŞ İÇİN KRİTİK ÖNEM DE

Koalisyon güçleri adına Bağdat'ta gazetecilere konuşan ABD'li komutan Chance McCraw, "Kürt savaşçılar, Sincar'da yaklaşık 400 dolayında DAEŞ militanıyla mücadele ediyor. Ancak burası, örgüt açısından özellikle haberleşme noktasında kritik öneme sahip. Sincar'ın kurtarılması, DAEŞ'in ikmal hattını kesmiş olacak" yorumunda bulundu. ABD öncülüğündeki koalisyon kuvvetleri, önceki geceden bu yana peşmerge güçlerine destek olmak için en az 40 hava saldırısı düzenledi. Hava desteğinin, operasyonun sonraki aşamalarında da süreceği kaydedildi.

DAEŞ MEVZİLERİ VURULDU


BİNLERCE YEZİDİ KAÇMIŞTI

DAEŞ militanlarının geçtiğimiz yılın ağustos ayında Sincar bölgesinde kontrolü sağlamasıyla Yezidi etnik azınlığa mensup binlerce insan Türkiye'ye kaçmak zorunda kalmıştı. DAEŞ'in Yezidi kadınları köle pazarlarında sattığı ve yüzlerce erkeği de katlettiğiyle ilgili çok sayıda haber yayımlanmıştı.

İNCİRLİK'E 6 F-15E DAHA

Bu arada ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, gönderdikleri 6 yeni F-15E tipi savaş uçağının İncirlik Üssü'ne ulaştığını duyurdu. Cook, bu uçakların halihazırda DAEŞ'e karşı kullanılan diğer hava araçlarına katılacağını söyledi.

ABD İNCİRLİK'E YENİ SAVAŞ UÇAKLARI GÖNDERDİ


BARZANİ BİZZAT KOMUTA ETTİ

Peşmerge Güçleri 1'inci Destek Kuvveti Komutanı Sihad Barzani, kardeşi Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzan'nin operasyonunu Sincar Dağı'ndan komuta ettiğini bildirdi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden yapılan açıklamada, operasyonuna sadece peşmerge kuvvetlerinin katıldığı vurgulandı. Ancak BBC'deki habere göre operasyonda peşmergenin yanısıra PKK ve Yezidiler de var. Haberde 300 PKK'lının operasyonda yer aldığı belirtildi.

DAEŞ 200 SURİYELİ ÇOCUĞU KURŞUNA DİZDİ


2 BİN 300 PEŞMERGEYİ TÜRKİYE EĞİTTİ

Kuzey Irak Kürt Yönetimi'nin Sincar'ı DAEŞ'ten temizlemek için başlattığı harekatta görev alan peşmergenin 2 bin 300'den fazlasının Türkiye'de eğitim gördüğü belirtildi. DAEŞ'e karşı mücadele için Kuzey Irak'taki bazı kamplarda peşmergeye eğitim verilmesi için çalışmalara başlanmıştı. Özel Kuvvetler'e ait bordo bereliler, kamplarda peşmergeye eğitim vermiş, Başbakan Ahmet Davutoğlu geçen yıl yılki Erbil temasları sırasında eğitim verilen peşmergeleri yerinde ziyaret etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük temizlik başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN