Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama: Fransa'nın yanındayız

ABD Başkanı Barack Obama, Paris'teki saldırıların "masum sivillere korku vermeye yönelik çirkin bir teşebbüs olduğunu" belirterek, "Bu sadece Paris'e yönelik, Fransa halkına yönelik bir saldırı değil, paylaştığımız tüm insanlık ve evrensel değerlere karşı bir saldırı" dedi.

Giriş Tarihi: 14.11.2015 00:52 Güncelleme Tarihi: 14.11.2015 02:49
Obama: Fransa'nın yanındayız

Obama, Paris'teki saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada, ABD olarak Fransa hükümeti ve halkının ihtiyaç duyduğu her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.

Fransa'nın ABD'nin en eski müttefiki olduğuna işaret eden Obama, "Fransız halkı tarih boyunca birçok kere ABD ile omuz omuza durmuştur. Şunu çok net vurgulamak isteriz ki terör ve aşırıcılığa karşı savaşta onlarla birlikteyiz" ifadesini kullandı.

PARİS'TE FARKLI NOKTALARA KANLI SALDIRI

Obama, "Bir kez daha masum sivillere korku vermeye yönelik çirkin bir teşebbüse tanıklık ettik. Bu sadece Paris'e yönelik, Fransa halkına yönelik bir saldırı değil, paylaştığımız tüm insanlık ve evrensel değerlere karşı bir saldırı. Fransa halkı ya da onların savunduğu değerler üzerinde korku saçabileceklerini düşünenler yanılıyor" diye konuştu.

Amerikan halkının, Fransız halkının yaşam, özgürlük ve mutluluk peşinde olmaya olan bağlılığından güç aldığını kaydeden Obama, "Bu teröristleri adalet önüne çıkarmak ve halklarımızın yakasını bırakmayan her türlü terör şebekesinin peşine düşmek için Fransız halkı ve dünya genelindeki uluslarla birlikte çalışma yolunda gereken her şeyi yapacağız" dedi.

Saldırılarla ilgili detayları henüz bilmediklerini, arkasında kimin olduğuna dair bu aşamada bir spekülasyon yapmak istemediğini, olayların akışının hala sürdüğünü ifade eden Obama, "Cumhurbaşkanı Hollande'ı bu zamanda aramamayı tercih ettim çünkü şu anda çok meşgul olduğunu tahmin ediyorum" diye kdnuştu.

Obama, Hollande ile gelecek birkaç gün içinde doğrudan temas kuracağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama: Fransa'nın yanındayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN