Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sincar kurtuldu sıra Ramadi'de

ABD öncülüğündeki koalisyonun havadan desteklediği peşmerge kuvvetleri, Sincar'ı DAEŞ militanlarından tamamen temizledi. Irak ordusu ise dün Ramadi'yi geri almak için operasyon başlattı

Giriş Tarihi: 14.11.2015
Sincar kurtuldu sıra Ramadi'de
Önceki sabah saatlerinden itibaren, stratejik önemdeki Sincar ilçesini DAEŞ terör örgütünden kurtarmak için operasyonlara başlayan peşmerge kuvvetleri, dün bölgenin militanlardan tamamen temizlendiğini duyurdu. ABD öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçaklarının da destek verdiği harekat sırasında yaklaşık 100 DAEŞ militanının öldürüldüğü açıklandı. Peşmerge yönetiminden yapılan açıklamada, harekata katılan birliklerin şiddetli hücumu karşısında militanların direniş gösteremedikleri vurgulandı. Operasyonlar sonucunda, DAEŞ'in Suriye'yle olan en önemli bağlantı noktalarından biri koparılmış oldu. Örgütün Sincar'ı haberleşme, istihbarat ve ikmal merkezi olarak kullandığı biliniyordu.

RAMADİ KURTARILACAK

Peşmerge komutanlarından General Gazi Ali, binlerce askerden oluşan birliklerinin, dün sabah erken saatlerde üç ayrı noktadan Sincar'a girerek bölgede kontrolü sağladığını kaydetti. Operasyonların, militanların geri dönmesi tamamen imkansız hale gelene kadar devam edeceği vurgulandı. Sincar'ın teröristlerden tamamen temizlenmesinin ardından, Irak ordusunun da yine dün Ramadi kentini DAEŞ'ten geri almak için kapsamlı bir harekât başlattığı açıklandı. Ordu birlikleriyle onlara destek veren milis kuvvetlerinin, Enbar vilayetinin merkezi olan Ramadi'nin merkezine doğru üç koldan ilerlediği bilgisi verildi. Tıpkı Sincar'da olduğu gibi, ABD öncülüğündeki koalisyona ait uçakların, Ramadi operasyonlarına da destek sağladığı belirtildi.

BARZANİ: BU ZAFER YALNIZ PEŞMERGENİN
Sincar'daki dev operasyonun ardından basın açıklaması yapan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, ilçenin DAEŞ militanlarından kurtarıldığını ilan etti. Yezidi inancının merkezi olan bölgenin kurtarıldığı operasyona PKK militanlarının ve Şii Haşdi Şabi milislerinin de katıldığı iddialarını yalanlayan Barzani, "Sincar'ı peşmerge kurtarmıştır. Peşmergenin dışında hiçbir güç bu operasyona katılmamıştır. Bu zafer, Musul'un kurtarılmasına da yardımcı olacaktır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sincar kurtuldu sıra Ramadi'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN