Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran'da başörtüsüz araç kullananların araçları alınacak

Yapılan açıklamaya göre, İran'da başörtüsüz araç kullananların araçları elinden alınarak cezai işlem başlatılacak.

Giriş Tarihi: 16.11.2015 09:42
İran'da başörtüsüz araç kullananların araçları alınacak

İran'da araç kullanırken başörtüsü takmadan yakalanan kadınların araçlarına el konulacağı ve haklarında cezai işlem başlatılabileceği bildirildi. İran polisinden yapılan açıklamada, kadınların araç kullanırken yakalanmaları durumunda araçlarına bir hafta el konulup, haklarında cezai işlem başlatılabileceği kaydedildi.

YASAĞA UYMAYANLARIN OTOMOBİLİNE EL KONULACAK
Geçen hafta 10 bin kadar araç sürücüsü uyarı aldı. Bunların 2 bin kadarı sosyal normları ihlal etmekten cezayla karşı karşıya. Ancak yeni önlemlerle otomobillere el konulması uygulaması da ülke genelinde geçerli olacak. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Said Montazer-ol-Mehdi, polislerin savcılık tarafından bu tür adımları atmaları konusunda yetkilendirildiğini kaydetti. Said Montazer-ol-Mehdi, eğer trafik polisi araçta başörtüsüz bir kadına rastlarsa –sürücü ya da yolcu- araca bir haftalığına el konulacağını söyledi.

TÜM KADINLARIN BAŞLARINI ÖRTMESİ ZORUNLU

Bazı araç sahiplerine ceza kesilirken bazı kişilerin de yargıya intikal ettirileceğini söyledi. Bu önlemler, trafikte kötü davranışlar sergileyen erkek sürücüleri de hedef alan bir dizi önlemin bir parçası.İran'da yabancılar da dahil tüm kadınların başlarını örtmesi zorunlu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'da başörtüsüz araç kullananların araçları alınacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN