Minyatür başyapıt

Giriş Tarihi: 16.11.2015
Minyatür başyapıt

Yapımı 13 yılda biten ve 8.5 milyon dolara mal olan dünyanın en pahalı oyuncak evi Astolat Kalesi bitiminden sonra ilk kez New York'ta beğeniye sunuldu

Dünyanın en tanınmış minyatür artistlerinden Elaine Diehl tarafından tasarlanan ve büyük bir titizlikle inşa edilen "Astolat" isimli minyatür kale, New York'un Manhattan kentindeki bir alışveriş merkezinde yapımından sonra ilk defa gösterime sunuldu. Yetkililer, dünyanın en pahalı oyuncak evi olarak tasvir ettikleri Astolat Kalesi'nin metrekaresi için ortalama 24 bin dolar harcandığını ve kalenin toplam üretim maliyetinin 8.5 milyon doları bulduğunu belirtti. Minyatür kalenin satışa çıkarılmayacağını ve Chicago'daki Endüstri Müzesi'nde kalacağını ifade eden yetkililer, buna karşın kalenin içine konulan binlerce minyatür eşyadan bazılarının açık arttırmaya çıkarılacağını söyledi. Satışa çıkarılacak eşyaların arasında, bir adet ahşap klavsen, 1979 yılında çizilmiş bir orijinal yağlı boya tablosu, Shakespeare'in gümüş minyatür heykeli ve Victoria çağı kanepesi bulunuyor. Kaleye verilen "Astolat" ismi ise, İngiliz şair Alfred Tennyson'ın "Lady of the Lake" isimli şiirinde bir kaleye verdiği Astolat'tan geliyor. Kaledeki minyatür eşyaların 10 bine yakınının halkın teşhirine sunulduğu bildirildi. 12 Kasım'dan bu yana Manhattan'da günde binlerce ziyaretçinin uğradığı Astonat Kalesi, 8 Aralık'a kadar burada kalacak.

İÇİNDE 30 BİN EŞYA VAR!

1974'te yapımına başlanan ve 13 yıl sonra 1987'de biten Astolat Kalesi'nin toplam 29 odası bulunuyor. 2 metre 700 santim yüksekliğindeki kalenin ağırlığı 403 kilogram ediyor. Kalenin içinde, dünya çapında minyatür artistlerinin katkısıyla getirilen toplam 30 bin minyatür eşya bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minyatür başyapıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN