Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Peşmerge NATO'da temsilcilik istiyor!

Musul'a bağlı Mahmur ve Güver Cephesi Sorumlusu Sirvan Barzani, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) NATO'da temsilci bulundurma talebini ilgili yetkililere ulaştırdıklarını belirterek, "Onlar da bu talebimizi değerlendireceklerine dair söz verdiler" dedi.

Giriş Tarihi: 17.11.2015 10:56 Güncelleme Tarihi: 17.11.2015 11:01
Peşmerge NATO'da temsilcilik istiyor!
Barzani, Mahmur-Güver cephelerindeki son durumu, Peşmerge ile terör örgütü DAEŞ'in mücadelesini ve bölgedeki gelişmeleri AA muhabirine değerlendirdi.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve parlamentosunu ziyaret eden Peşmerge heyetinde yer alan Barzani, yaptığı açıklamada bu ziyaretleri çerçevesinde NATO yetkilileriyle görüştüklerini ve IKBY'nin de söz konusu organizasyonda temsilci bulundurma talebini ilettiklerini kaydederek, "Onlar da bu talebimizi değerlendireceklerine dair söz verdiler " dedi.

"Hava operasyonları yetersiz"

Hava operasyonlarının savaşın büyüklüğüne göre yetersiz olduğunu ve DAEŞ'in Irak ordusundan kalan etkili silahlarla saldırı düzenlediğini dile getiren Barzani, "Dünyanın en büyük terörist örgütüyle savaşıyoruz. Koalisyon uçakları her gün DAEŞ'in mevzilerini bombalıyor. Örgüt bu ay içinde yağmurlu günlerde hemen saldırıya geçti. O nedenle kış şartlarında hava saldırıları yoğunlaştırılmalıdır. Çünkü Irak ordusundan kalan etkili silahlar örgütün elinde. Tanksavarlar, ağır silahlar ve bomba yüklü araçlarla yapılan intihar saldırıları işimizi zorlaştırıyor" bilgisini paylaştı.

Mahmur cephesinde sadece 7 küçük köyün DAEŞ'in elinde kaldığını belirten Barzani, "Kerkük cephesindeki Peşmerge birlikleriyle eş zamanlı operasyon düzenlersek o köylerin kurtarılması kolaylaşır" dedi.

"DAEŞ kimyasal gaz kullanmaya devam ediyor"

Terör örgütü DAEŞ'in hardal gazı kullanmaya devam ettiğini ve 22 Peşmergenin bundan dolayı yaralandığını açıklayan Barzani, "Bu tür durumlara müdahale edecek imkanlara sahip değiliz. Kimyasal silahları önleyici gaz maskelerimiz çok yetersiz. Peşmerge Bakanlığı'ndan bunların temin edilmesini talep ettik" diye konuştu.

Musul operasyonu

Peşmergenin Musul'u kurtarma operasyonuna katılmasına da değinen Barzani, kentin DAEŞ'ten alınmasıyla ilgili askeri planın henüz hazır olmadığına dikkati çekerek, "Haşdi Şabi'nin katılıp katılmayacağı belli değil. Musul operasyonuna Peşmergenin nasıl katılacağını gelişmeler gösterecek. Silahlı Güçler Komutanı ve Peşmerge Bakanlığı talimat verdiğinde biz hazırız" şeklinde konuştu.

Barzani, Peşmergenin sokak çatışmalarına karşılık NATO askeri uzmanları tarafından eğitildiğini hatırlatarak, Zerevani özel güçleri ve anti- terör birliklerinin her türlü ihtimale hazır olduğunu bildirdi.

Mahmur ilçesinde halkın evlerine döndüğünü ve şartların normalleştiğini ancak Güver'de henüz bunun sağlanamadığını belirten Barzani, bölgedeki Arapların da DAEŞ'in püskürtülmesinden sonra örgütle birlikte kaçtığını iddia etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peşmerge NATO'da temsilcilik istiyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN