"'dan af dilemem, ben gazetecilik yapıyorum"

Giriş Tarihi: 18.11.2015 15:51 Güncelleme Tarihi: 19.11.2015 06:51
Papa'dan af dilemem, ben gazetecilik yapıyorum

Katolik dünyasının merkezi 'da lık Mali Komisyonu'na ait bazı gizli belgelere yeni kitabında yer vererek ikinci köstebek skandalına yol açan gazeteci , kitabında gizli belgeleri yayımlamasının suç olmadığını, gazetecilik yaptığını söyledi

Özel bilgileri ifşa etmesi nedeniyle Franciscus'un doğrudan tepki gösterdiği ve hakkında adli süreç başlatılan () kitabının yazarı ile 'nın () yazarı 'nin yarattığı tartışma devam ediyor. L'Espresso dergisi için çalışan gazeteci Fittipaldi, AA'nın da üyesi olduğu Yabancı Gazeteciler Derneği'nde düzenlediği basın toplantısı sonrası kamuoyunda "Vatileaks-2" olarak ifade edilen ikinci köstebek skandalı ile ilgili Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını yanıtladı.

Kendi kitabıyla aynı gün çıkan Via Crucis'in yazarı Nuzzi, savcılarına ifade vermeyi kabul etmezken, Vatikan savcılarının karşısına çıkan Emiliano Fittipaldi, bunun nedenini, "Neyle suçlandığımı bilmek üzere Vatikan'a gittim. Çünkü bana yapılan suçlamaları kabul etmiyorum. Hiçbir şeyden korkum yok, o yüzden gittim" şeklinde açıkladı.

Kendisinin gizli evrak hırsızlığından değil, gizli belgeleri yayımlamaktan suçlandığını anlatan yazar, tüm bunların basın özgürlüğü çerçevesinde ele alınması gerektiğini kaydetti.

Fittipaldi, 'un, göreve gelmesi sonrası belge sızdırılmasına karşı yasa değişikliğine gittiği için 4 ile 8 yıl arasında hapis cezası alabileceği bilgisini paylaştı.

Böyle bir durumda İtalya'nın kendisini Vatikan'a iade etmeyeceğini düşündüğünü dile getiren Emiliano Fittipaldi, "Düşünüyorum ve umuyorum ki, iade talebi olmayacaktır. Ama eğer böyle bir şey olursa İtalya Cumhuriyeti özgür ve bağımsız bir şekilde karar verecektir. Olursa çok ciddi emsal olacaktır" dedi.

Kitabı Avarizia'da Papa için toplanan yardım paralarının bir bölümünün Vatikan'a bağlı Gesu Bambino Hastanesi üzerinden, aralarında Eski Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Tarcisio Bertone'nin de olduğu bazı kardinallerin rezidanslarının restorasyonunda kullanıldığına dair belgelere yer veren Fittibaldi, "Eğer ben inanansam, kiliseye hayır maksatlı verdiğim paranın nereye gittiğini bilmeye hakkım var" dedi.

Fittipaldi, eline geçen bilgileri muhatapları olan Kardinal Bertone'ye ve Vatikan bankası olarak bilinen Din İşleri Enstitüsü'ne (IOR) de sorduğunu ancak ilgililerden makul bir geri dönüş alamadığını aktardı.

İtalyan gazeteci, kitabında kullandığı belgeler için herhangi bir ödeme yapmadığını da ifade etti.

"Bu, Vatikan'daki reform sürecinin yararına"

Papa'nın reform hareketlerini övdüğü ve desteklediği hatırlatılarak, "Herhangi bir ceza almanız durumunda Papa'dan af diler misiniz ya da böyle bir beklentiniz olur mu" sorusuna gazeteci, "Hayır, böyle bir af dilemem çünkü ben işimi yapıyorum. Ben gazeteciyim. Niçin af dileyeyim? Benim işim haber bulmak ve kamuoyuna aktarmak. Bu, Vatikan'da suç olabilir ama ben sadece kendi işimi yaptım. Eğer cezalandırılırsam, asla af dilemem" yanıtını verdi.

Emiliano Fittipaldi, Vatikan'da bakanlar kurulu gibi görev yapan Curia'da Papa'ya yakın isimlerin de kitabının reform sürecini hızlandırabileceğinden bahsettiklerini aktardı.

Gazeteci Fittipaldi, Vatileaks-2 olarak kamuoyunda bilinen sürecin kilisedeki reform sürecini olumsuz yönde etkileyip etkilemeyeceği sorusunu ise "Aksine katkıda bulunur. Papa da şikayet etti bu sıkıntılar konusunda. Umarım ki onlara yol gösterici olur. Bazı şeyleri zaten biliyorlar, bazılarını ise bilmiyorlar" şeklinde yanıtladı.

Ne olmuştu?

İtalya'da 5 Kasım'da farklı yayınevlerinden satışa çıkan gazeteci Emiliano Fittipaldi'nin Avarizia (Para Hırsı) ve gazeteci-yazar Gianluigi Nuzzi'nin Via Crucis (Haç Yolu) kitapları hakkında gizli belgeleri yayımladıkları gerekçesi ile soruşturma başlatılmıştı.

Gizli belgelerin 8 Temmuz 2013'te oluşturulan mali komisyondan sızdığı düşünülmüştü. Sızıntıda rolü olduğu düşünülen eski komisyon sekreteri İspanyol Monsenyör Lucio Angel Vallejo Balda ve memur Francesca Immacolata Chaouqui gözaltına alınmış, Chaouqui daha sonra ev hapsine tutulmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Papa'dan af dilemem, ben gazetecilik yapıyorum"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN