Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Boşalt-doldur' operasyonu

DAEŞ'in, Kilis ve Gaziantep'in karşısından temizlenmesi için muhalifler güneyden kuzeye hareket edecek, Türk ve ABD jetlerinin vuracağı DAEŞ'in boşalttığı alanlara Özgür Suriye Ordusu girecek

'Boşalt-doldur' operasyonu
Terör örgütü DAEŞ'in Kilis ve Gaziantep'in karşısındaki 98 kilometrelik hattan temizlenmesi için Washington ve Ankara'nın açıkladığı "ortak operasyon"un ayrıntıları netleşiyor. Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) güneyden kuzeye doğru harekete geçmesi üzerine Türk ve ABD savaş uçakları havadan DAEŞ mevzilerini vuracak. DAEŞ'ten boşalan yerlere de ÖSO konuşlanacak. Türkmenlerin ağırlıkta olduğu bölgenin DAEŞ'ten temizlenmesinde ana görevi Türkmen güçlerinin de içinde olduğu ÖSO üstlenecek. Yaklaşık 5 bin kişilik silahlı Türkmen gücü "Hazırız" mesajı verdi. Ayrıca, Halep bölgesinde Esad rejimiyle çatışan ayrı bir muhalif güç de DAEŞ'e karşı temizlik harekâtı için kuzeye doğru yola çıktı.

SURİYE'DE ÇOK KRİTİK GELİŞME

TÜRKİYE'NİN SİVİL HASSASİYETİ


Muhalifler, operasyona Mare hattının güneyinden başlayacak. Türkiye ve ABD başta olmak üzere koalisyon uçakları havadan destek verecek. Türk askerinin karadan girmesi ise söz konusu olmayacak. Türkiye'nin operasyondan sivillerin zarar görmemesi konusundaki hassasiyeti nedeniyle DAEŞ'e yönelik hava harekâtları 'nokta atışı' şeklinde olacak. DAEŞ'in kontrol ettiği köylerin dışında kampları ve toplanma noktaları bulunuyor. Sivillerin olmadığı bölgelerdeki DAEŞ hedefleri nokta atışlarla yok edilecek. Bölgedeki teröristlere, Rakka'dan destek gelmesi durumunda da bu destek havadan vurulacak. Operasyon başarıya ulaştığında 98 kilometrelik bir alan DAEŞ'ten temizlenmiş olacak. Bölgenin kontrolünü de ÖSO birlikleri yapacak. "Terörden arındırılmış bölge" olarak adlandırılacak alana havadan herhangi bir tehdit olması durumunda da yine koalisyon uçakları devreye girecek.

ABD'DEN 2'NCİ SEVKIYAT

ABD yönetimi, Suriye'nin kuzeyindeki muhalif gruplara ikinci kez silah yardımı yapıldığı iddiasını doğruladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner basın toplantısında, Suriyeli Arap Koalisyonu'na geçen hafta sonunda ikinci kez mühimmat yardımı yapılıp yapılmadığına ilişkin soruya, "Doğru, ikinci sevkıyat yapıldı" yanıtı verdi. PKK'nın Suriye kolu YPG'nin de parçası olduğu Suriye Arap Koalisyonu olarak tanımlanan gruplara yapılan ikinci yardımın, hava yoluyla Erbil'e buradan da karayoluyla Suriye'nin kuzeyine ulaştırıldığı iddia edilmişti.

SİNİRLİOĞLU:
PLANLARIMIZ VAR

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu da DAEŞ'e karşı Türkiye'nin bazı planlarının olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Biz DAEŞ'in sınırlarımızda varlığını sürdürmesine izin vermeyeceğiz. Bununla ilgili bazı planlarımız mevcut. Bunların zamanlaması ve nasıl yürütüleceği konusunda o planlamalar tamamlanmadan ayrıntılı bir tanım yapmam mümkün değil ama işin özü şudur; DAEŞ, tüm dünya için olduğu gibi Türkiye için de ciddi tehdittir. Mücadelemizi önümüzdeki günlerde daha da güçlendirerek sürdüreceğiz. ABD ile de bu çerçevede çok yakın bir iş birliğimiz var. Bildiğiniz gibi İncirlik'te de bazı konuşlandırmalar oldu. Tüm bu adımların Suriye ve Türkiye halkının güvenliği için kararlılıkla atılacağından hiç kimsenin tereddüdü olmasın."

DAEŞ'İN KRİPTOSU ÇÖZÜLDÜ 18 İL KURTULDU

Ankara'da 103 kişinin ölümüne yol açan çifte canlı bomba saldırısından sonra ele geçirilen dijital verilerin çözümlenmesiyle DAEŞ terör örgütünün kanlı planları da deşifre oldu. Örgütün Gaziantep sözde "Emiri" firari Yunus Durmaz'ın bilgisayarındaki notlarda 18 ilde 26 noktanın hedef alındığı ortaya çıktı. Bu hedeflerden birinin de tüm dünyanın gözünü çevirdiği ve Antalya'da gerçekleşen G20 Liderler Zirvesi olduğu belirtildi. Yapılan incelemelerde DAEŞ'li teröristlerin Antalya'da devlet başkanlarının kalacağı oteller, sosyal etkinlikler, geziler, turistik bölgeler ve gece kulüpleriyle ilgili keşif yaptığı belirlendi. Ayrıca, söz konusu 18 ilde hedef alınan noktaların tarihi ve turistik yerler ile eğlence mekanları olduğu belirlendi. DAEŞ'in özellikle Aleviler, Yahudiler, gayrimüslimler, azınlıklar gibi grupları hedef aldığı saptandı. 18 ilde alarma geçen güvenlik birimleri kanlı eylemlere fırsat vermedi. Öte yandan Gaziantep'te 5 polisin yaralandığı DAEŞ operasyonunda gözaltına alınan 2'si kadın 4 zanlı tutuklandı. Kilis'te de DAEŞ üyesi iddiasıyla gözaltına alınan 21 kişiden Türk olan 2 kişi cezaevine gönderildi.

EL KAİDE'NİN LOJİSTİK HÜCRESİNE OPERASYON

İstanbul polisi, bir devlet büyüğüne suikast öncesi hazırlığında olan Afgan uyruklu 2 şüphelinin Bahçelievler ve Esenler'de saklandığı hücre evlerine gece saat 04.30'da eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda Muhammed Saleem Shaheedzade ve Mehmed Asi Averi gözaltına alındı. Hücrelerde, örgütsel bilgilerin yer aldığı elektronik bellekler ele geçirildi. El Kaide üyesi olduğu belirtilen şüphelilerin görevinin, suikast için Türkiye'ye giriş yapacak militanları barındırmak ve lojistik destek sağlamak olduğu belirlendi. Şüphelilerin, hedefi henüz belirlenemeyen eylemin ardından 95 bin dolar alacakları öğrenildi. Şüpheliler emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilirken polis, El Kaide'nin hedeflerini öğrenmek için geniş çaplı çalışma başlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Boşalt-doldur' operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN