Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'e katılmaya hazırlanan 'e hapis cezası

Devletten aldığı öğrenim kredisini terör örgütüne katılmak üzere 'ye seyahat için kullanan 19 yaşındaki vatandaşı, 5 yıl hapse mahkum edildi

Giriş Tarihi: 19.11.2015 16:17
DAEŞ'e katılmaya hazırlanan İngiliz'e hapis cezası
sınırına seyahat ederek, terör örgütü 'e katılma hazırlığında olduğu belirlenen bir vatandaşı, "terör eylemi düzenlemeye hazırlık" ile "başkalarının terör eylemi düzenlemelerine yardımcı olma amacı taşımak" suçlarından hapis cezasına çarptırıldı.

Londra'daki Woolwich Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın yargıcı Philip Katz, 19 yaşındaki 'in, devletten aldığı öğrenim kredisini terör örgütüne katılmak üzere Suriye'ye seyahat için kullandığını vurgulayarak, Rashid'i "terör eylemi düzenlemeye hazırlık" ile "başkalarının terör eylemi düzenlemelerine yardımcı olma amacı taşımak" suçlarından 5 yıl hapse mahkum etti.

Yargıç Katz, kararı açıklarken yaptığı konuşmada, "Paçanı kurtarmak için mahkemede, jürinin önünde yemin ederken yalan söyledin. Zekanın ortalamanın altında olduğunu kabul ediyorum. Üniversiteye girmek için sahte belgeler kullandın. Sen bir lider değil, beleşçisin. Jüriye, eline hiç silah almadığını söyledin. Buna inanmak için ortada hiçbir sebep yok. Senin Facebook'ta yazdığın ve annenin de polise gösterdiği mesaja göre, aklında şehit olma fikri vardı" ifadelerini kullandı.

"Zeka seviyesi düşük"

Mahkemede Rashid'in avukatı da müvekkilinin hiçbir zaman DAEŞ'e katılma gibi bir niyeti olmadığını savunarak, bunun yerine Rashid'in Suriye'de "İslami bir ütopya" arayışında olduğu için bölgeye ulaşma teşebbüsünde bulunduğunu dile getirdi.

Rashid'in avukat ayrıca, müvekkilinin zeka seviyesinin düşüklüğü sebebiyle başkaları tarafından istismar edildiğini söyledi.

Zeka seviyesi düşük olduğu belirlenen Rashid'in, 'de bir üniversiteye kabul edildiğini sahte belgelerle ibraz ettiği ve bu eğitimi için devletten aldığı öğrenim kredisini de dört arkadaşıyla Türkiye-Suriye sınırına ulaşmak üzere kullandığı tespit edilmişti.

Rashid'in, ailesinin yaptığı "evine geri dön" çağrılarının ardından fikrini değiştirerek, Suriye'ye girmeden İngiltere'ye döndüğü bildirilmişti.

Rashid, geçen mart ayında İstanbul-Londra seferini yapan uçaktan inmesiyle, başkent Londra yakınlarındaki Luton Havalimanı'nda gözaltına alınmıştı.

İngiliz yetkililer, Suriye'deki krizin başlangıcından bu yana 700'den fazla İngiliz vatandaşının bu ülkeye gittiğini ve bu kişilerin yarısının Birleşik Krallık'a döndüğünü tahmin ediyor. İngiltere'den Suriye'ye ve Irak'a seyahat eden İngiliz vatandaşlarının çoğunun DAEŞ saflarında savaşmak için gittikleri düşünülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ'e katılmaya hazırlanan İngiliz'e hapis cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN