Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oteli basıp turistleri rehin aldılar

Giriş Tarihi: 20.11.2015 11:30 Güncelleme Tarihi: 20.11.2015 17:51
Oteli basıp turistleri rehin aldılar

Mali'de yabancı uyruklu çok sayıda kişinin silahlı kişiler tarafından rehin alındı, 9 kişi ve 2 güvenlik görevlisi öldürüldü. 150 kişinin hala otelde rehin tutulduğu bildirildi. Rehineler arasında 7 Türk Vatandaşı da var. Rehin alınan THY personelinden 6 kişinin serbest bırakıldığı bildirildi.Türkiye saatiyle 16:30 sularında aşağı katlardan üst katlara operasyonun başladı. Gelen son dakika bilgisine göre operasyona ABD özel kuvvetleri de katılacak. Reuters: Baskını El- Kaide yanlısı grup El Murabitun üstlendi. Saat 17:50 sularında otelde hiçbir rehine kalmadığı fakat otelden 18 ceset çıkarıldığı yönünde.

Mali'nin başkenti Bamako'da Radisson Otel'de silahlı bir grubun en az 170 kişiyi rehin aldığı bildirildi.

Yerel yetkililer, başkent Bamako'nun Hamdallaye Mahallesi'nde çok sayıda yabancı uyruklu kişinin konakladığı ve Radisson Otel'de silahlı bir grubun 140'ı konuk, 30'u personelden oluşan 170 kişiyi rehin aldıklarını açıkladı.

BM İstikrar Misyonu (MINUSMA) askerlerinin de destek verdiği Mali güvenlik güçlerinin otelde başlattığı operasyonun devam ettiği ve silahlı grupların 100'den fazla kişiyi 7'nci katta rehin tuttuğunu bildirildi.

80 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Mali devlet televizyonun haberine göre, 170 rehineden 80'i serbest bırakıldı. Güvenlik güçlerinin otelin girişinde ve ikinci katında bulunan onlarca rehineyi kurtardığı ifade edildi.

Saldırıda 5 kişin öldüğü, 1'i polis çok sayıda yaralının olduğu kaydedildi.

Güvenlik güçleri sözcülerinden Modibo Naman Traore, devlet radyosunda yaptığı açıklamada, saldırgan sayısının en az 10 olduğunu ifade etti.

Öte yandan, Başbakan Modiba Keita'nın kriz masası oluşturduğu açıklandı.

6 THY PERSONELİ SERBEST BIRAKILDI

Serbest bırakılanlar arasında 6 THY personelinin de bulunduğu bildirildi.

Diplomatik kaynaklar, rehineler arasında 7 Çinlinin olduğunu belirtti.

Görgü tanıkları, AA muhabirine, bir kaç kişinin çalıntı olduğu öne sürülen ve diplomatik plaka taşıyan bir araçla otele geldiğini ileri sürdü.

Diplomatik kaynaklar, otelde, rehineler arasında 7 Türk Hava Yolları personelinin de olduğunu vurgulamıştı.

PERSONELLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Kurtarılan THY personelinin isimlerinin İsmail Yerli, Mehmet Atmaca, Şerife Taşcı Kabacık, Lütfiye Deniz Kıvrak ve Sadık Murat Arat olarak açıklandı. Kurtarılanlar arasında yer alan Mehmet Atmaca'nın istasyon şefi olduğu öğrenildi.

THY HOSTESİ O ANLARI ANLATTI

Mali'deki otel baskınında rehin alınanlar arasında bulunan 5 THY görevlisinin kurtarıldığı açıklandı. Kurtarılanlardan kabin memuru Lütfiye Deniz Kıvrak "Biz asker ve polis operasyonuyla kurtarıldık" dedi.

Habertürk TV'nin telefonla ulaştığı Kıvrak, telefonunun şarjının çok az olduğunu belirterek, kısa bilgiler verdi ve "İki arkadaşımız içerde, umarım onlar da kurtarılacak." diye konuştu..

Mali Bamato'daki Radission Blu'daki Türk Hava Yolları ekibinde, Lütfiye Deniz Kıvrak'ın dışında Kaptan Pilot İ.Y., İkinci Pilot S.M.A., Kabin Amiri M.G. ve kabin memurları Ş.T.K., ve E.S. olduğu belirtiliyor.

DAVUTOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

Mali'deki otel baskınında rehin alınan 7 THY personeliyle ilgili olarak açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 5 vatandaşımızın kurtarıldığını, diğer 2 vatandaşımızla da iletişim halinde olduklarını, sağlıklarının iyi olduğunu açıkladı.

Mali'de lüks otele silahlı baskın: Çok sayıda rehin var

SİLAHLI KİŞİLER 170 KİŞİYİ REHİN ALDI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oteli basıp turistleri rehin aldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN