Suriye Rusya'nın desteğiyle Türkmen Dağı'na girdi!

Suriye ordusu, Rus savaş uçaklarının desteğiyle Lazkiye kırsalında stratejik öneme sahip olan Türkmen Dağı'na girdi. Ordu, El Nusra'nın da içinde yer aldığı Fetih Ordusu'nun elindeki iki kasabayı ele geçirdi.

Giriş Tarihi: 20.11.2015 11:14 Güncelleme Tarihi: 20.11.2015 11:45
Suriye Rusya'nın desteğiyle Türkmen Dağı'na girdi!
Suriye ordusu, 3 gün önce Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinde başlattığı kara harekatını genişletmişti.

Yerel kaynaklara göre ordu, sabah erken saatlerde Rusya'nın da hava desteğiyle Fetih Ordusu'nun kontrolünde bulunan Türkmen Dağı mevkiindeki Fırınlık, Acısı ve Avanlı bölgelerine aynı anda saldırı başlattı.

Bölgede stratejik bir öneme sahip olan Türkmen Dağı'na giren Suriye ordusu, şiddetli çatışmalar sonucunda Dagameşle ve Şems kasabasını ele geçirdi. Lazkiye ile İdlib'in arasında bulunan Türkmen Dağı, 3 yıl önce muhaliflerin kontrolüne geçmişti.


Anadolu Ajansı'na göre, çatışmalarda yaralanan Fetih Ordusu mensuplarında 4 yaralı Türkiye'ye getirildi, yaralılardan biri hayatını kaybetti.

"10-15 bin Türkmen, Türkiye'ye sığınmak zorunda kalacak"


Suriye Türkmen Doktorlar Birliği Başkanı Muhtar Fatih Muhammed, Suriye'de Esed rejiminin Rusya'nın da desteğiyle sürdürdüğü kara

harekatı sonucu Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinin düşmek üzere olduğunu öne sürerek, "Bölge düşerse, ilk etapta başta sınıra yakın yerlerde yaşayan 10-15 bin Türkmen, Türkiye'ye sığınmak zorunda kalacak" dedi.

Muhammed, AA muhabirine, Esed rejiminin, Rusya, İran ve Hizbullah'ın desteğiyle Bayırbucak bölgesine saldırılarını yoğun şekilde sürdürdüğünü belirtti.
Bölgedekilerle sürekli temas halinde olduğunu anlatan Muhammed, şunları söyledi: "Tüm bölgeyi ele geçirip, Türkmenleri püskürtmek istiyorlar. Rus uçaklarının bombaladığı yerlerde çok sayıda yaralımız var. Bayırbucak bölgesi düşmek üzere. Bölge düşerse, ilk etapta sınıra yakın yerlerde yaşayan 10-15 bin Türkmen, Türkiye'ye sığınmak zorunda kalacak."

DÜNYA KOBANİ'Yİ KONUŞTU AMA...


Muhammed, Kobani'nin (Ayn el Arap), dünya gündemine gelmesine rağmen Türkmenlerin Türkiye'de bile 2-3 televizyon kanalı dışında konuşulmadığına dikkati çekerek, "Biz Türkmenler, bir Kobani olamadık. Kobani halkına kötü gözle bakmıyoruz ama Kobani'dekiler insan da Bayırbucaklılar değil mi? Türk halkına çağrıda bulunuyorum. Türkmenler olarak çok kötü durumdayız, bize destek olun" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye Rusya'nın desteğiyle Türkmen Dağı'na girdi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN