DAEŞ'le mücadeleye BM onayı

Fransa'nın, DAEŞ'le daha etkin mücadele edilebilmesi için BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu karar tasarısı kabul edildi

Giriş Tarihi: 21.11.2015
DAEŞ'le mücadeleye BM onayı
Paris'teki terör saldırılarında 130 vatandaşını kaybeden Fransa, DAEŞ terör örgütüne karşı mücadelesini her alanda sürdürüyor. Fransa'nın, DAEŞ'le mücadelenin artırılması ve operasyonlara katılan ülkelerin koordineli hareket etmesini içeren karar tasarısı, BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edildi. Kararda, terör örgütünün Ankara, Paris, Tunus ve Beyrut saldırıları ile Rus yolcu uçağını düşürmesi eylemleri kınandı. İmkan ve kapasitesi olan üye ülkelerden, Suriye ve Irak'ta DAEŞ'le mücadele faaliyetlerini ikiye katlamaları, koordineli hareket etmeleri istendi. Ayrıca, mücadeleye katılan üyelerden Irak ve Suriye'de DAEŞ'in sığınaklarını yok etmeleri, tüm BM üyelerinden de yabancı terörist savaşçıların bölgeye seyahatleri ile terör örgütüne finansman sağlanmasının engellenmesi talep edildi. Kararın, Esad rejiminin talebi olmadan Suriye topraklarında terör hedeflerine operasyon yapmaya yasal dayanak oluşturabileceği de savunuluyor.

KARAR HUKUKİ GÜVENCE

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, "Bu kararla BM Güvenlik Konseyi, DAEŞ'le mücadele için başlattığımız eylemleri uluslararası hukuk ve BM şartı altına aldı. Charles de Gaulle uçak gemimizin ulaşmasıyla DAEŞ'e saldırı kapasitemizi üç katına çıkaracağız" dedi.

3'ÜNCÜ CESE T 'KOVBOY KIZ'
Paris'te önceki sabah düzenlenen operasyonun ardından harabeye dönen evdeki 3'üncü cesedin Hüsna Boulhacen'e ait olduğu tespit edildi. Arkadaşları, Avrupa'nın ilk kadın intihar eylemcisi Boulhacen'in, kovboylara ilgi duygu için 'kovboy kız' lakabıyla anıldığını aktardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ'le mücadeleye BM onayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN