Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın tasarısı BMGK'da kabul edildi

'nın 'le mücadelenin artırılması ve operasyonlara katılan ülkelerin koordineli hareket etmesini içeren karar tasarısı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) oy birliğiyle kabul edildi

Giriş Tarihi: 21.11.2015 09:50
Fransa'nın IŞİD tasarısı BMGK'da kabul edildi
Kabul edilen 2249 sayılı kararda, 'in, Tunus, Ankara, Beyrut ve Paris'teki terör saldırıları ile Rus uçağının düşürülmesi eylemleri 'net bir dille' kınanarak, IŞİD'in uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturduğu vurgulandı. Tunus, Türkiye, Rusya, Lübnan, başta olmak üzere IŞİD teröründen zarar gören tüm hükümetlere ve halklara taziye sunulan kararda, imkan ve kapasitesi olan üye ülkelerden Suriye ve Irak'ta IŞİD'le mücadeledeki eforlarını ikiye katlamaları ve koordineli hareket etmeleri isteniyor. Kararda, mücadeleye katılan üyelerden Irak ve Suriye'de IŞİD'in sığınaklarını yok etmeleri, tüm BM üyelerinden de yabancı terörist savaşçıların bölgeye seyahatleri ve terör örgütüne finansman sağlanmasının engellenmesi talep edildi.

FRANSA: IŞİD'E SALDIRI KAPASİTEMİZİ 3 KATINA ÇIKARACAĞIZ

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, oylamanın ardından Konsey'de yaptığı açıklamada, "Bu kararla BM Güvenlik Konseyi, IŞİD'le mücadele için başlattığımız eylemleri uluslararası hukuk ve BM Şartı altına aldı. Önümüzdeki günlerde, Charles de Gaulle uçak gemimizin ulaşmasıyla IŞİD'e karşı saldırı kapasitemizi üç katına çıkaracağız" dedi. Paris'teki terör saldırılarının ardından Suriye'de IŞİD hedeflerine düzenlediği operasyonları artıran Fransa, BM Güvenlik Konseyi'nden de diplomatik destek sağlamak için hazırladığı karar tasarısını önceki gün BM Güvenlik Konseyi'ne sunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'nın IŞİD tasarısı BMGK'da kabul edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN