Suriye krizi ve Daeş Londra'da masaya yatırıldı

Giriş Tarihi: 21.11.2015 20:41 Güncelleme Tarihi: 24.11.2015 18:58
Suriye krizi ve Daeş Londra'da masaya yatırıldı

Daily Sabah Politika Araştırmaları Merkezi yurtdışında gerçekleştirdiği toplantılara devam ediyor. DS Centre tarafından İngiltere'nin başkenti Londra'da Royal United Services Institute (RUSI) ev sahipliğinde bir panel düzenlendi. Panelde, Türkiye'nin bölgesel gelişmelere bakış açısı ele alındı.

Güvenlik alanında dünyanın en saygın düşünce kuruluşlarından biri olan RUSI'de düzenlenen panelde Türkiye'nin DAEŞ'e karşı sürdürdüğü mücadele, ulusal güvenlik politikaları kapsamında Suriye politikası, bölgesel sorunlar ve çözüm yolları geniş bir perspektifte değerlendirildi.

RUSİ Güvenlik Çalışmaları Direktörü Raffaello Pantucci tarafından yönetilen panele, Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, Türk Dışişleri Bakanlığından yetkililer, önemli akademisyenler, gazeteciler ve siyasetçiler katılım gösterdi.

Basına kapalı ve davet usulü gerçekleşen panel sonrası Daily Sabah'ın sorularını yanıtlayan Bahçeşehir Üniversitesi Siyasi Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Prof. Gülnur Aybet uluslararası güçlerin ortak bir platformda çözüme yönelik adım atmamasını eleştirdi.

Prof. Aybet, Esed'in mevcut durumu, Daeş'e karşı sürdürülen savaş, savaşcı akışlarının engellenmesi gibi birçok konuda uluslararası bir birlikteliğin oluşturulamadığını söyledi. Prof. Aybet, İran, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi bölgesel aktörlerin ortak bir temelde buluşması ve bölgedeki farklı grupların biraraya gelmesi gerektiğini de ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye krizi ve Daeş Londra'da masaya yatırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN