ABD, Türkiye'nin uyarılarını doğruladı

Giriş Tarihi: 24.11.2015 18:30 Güncelleme Tarihi: 24.11.2015 21:13
ABD, Türkiye'nin uyarılarını doğruladı

ABD, Türkiye'nin Rus uçağını 10 kez uyardığını doğruladı

ABD öncülüğündeki koalisyonun DAEŞ'e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesi konusunda, savaş uçağının 10 kez uyarıldığını kendilerinin de duyduğunu bildirdi.

RUS UÇAĞINI VURULMASAYDI...

Warren, Bağdat'tan video konferans yoluyla gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili soruları da yanıtladı.

"Türk hükümeti, kendilerinin iki F16 sınır kontrol uçağının, iki Rus SU 24 tipi uçakla angaje olduğunu duyurdu, bir Rus uçağı düşürüldü" ifadesini kullanan Warren, uçağın ABD'ye ait radarlarda görünüp görünmediğinin sorulması üzerine de, "Tabii ki o bölgedeki tüm uçakları takip edebilecek radarlarımız ve diğer imkanlarımız var. Henüz tüm bilgileri ve detayları toparlama aşamasındayız. Uzak ve dağlık bir bölge. Sınırların nereden geçtiğini tam olarak kestirmek güç" diye konuştu.


Radarlarında savaş uçağını gördüklerini yineleyen Warren, "Havadaki durumun tamamen farkındaydık" dedi.

-"OLAY BİTEN HER ŞEYİ DUYABİLİYORDUK"


Warren, savaş uçaklarına Türk pilotların 5 dakika içinde 10 uyarı yapmasıyla ilgili olarak da, "Olan biten her şeyi duyabiliyorduk. Bunlar açık kanallar. Bunları diğerlerinin de duyduğuna eminim" dedi ve Türk pilotların 10 kez uyarı yaptığını doğruladı.

Sözcü Warren, başka bir soru üzerine, "Tek söyleyebileceğim, olay sınırda meydana geldi. Onun ötesinde şu anda yaptığımız, tüm verileri toparlamak ve incelemek" ifadesini kullandı.

SURİYE SINIRINDA UÇAK DÜŞTÜ


Tüm dataları incelemek için biraz zamana ihtiyaç duyduklarını belirten Warren, "Bu işler, filmlerde göründüğü gibi kolay değil. Tam olarak olayın nerede meydana geldiğini öğrenmek için zamana ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

10 SORUDA UÇAK KRİZİ

-"OLAY TÜRKLER VE RUSLAR ARASINDA YAŞANDI"


Warren, Türkiye'de bulunan ABD'ye ait F-15 uçaklarının bir kısmının DAEŞ'e karşı operasyonlar düzenlediğini, diğerlerinin de Türkiye'nin hava devriyesine yardımcı olduğunu dile getirerek, F-15 uçaklarının hiçbirinin olay sırasında yakında bulunmadığını bildirdi.

Bu tür olayların çok hızlı geliştiğini ifade eden Albay Warren, bölgede ne bir Amerikan uçağı ne de Amerikalı personel bulunduğunu kaydetti. Warren, "Bu olay tamamen Türkler ve Ruslar arasında meydana geldi" dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN RUS UÇAĞI AÇIKLAMASI

-"RUSLARIN SÖYLEDİKLERİYLE YAPTIKLARININ UYUŞMAMASI HAKKINDA ENDİŞELİYİZ"


Rusya'nın Suriye'de DAEŞ'i hedef aldığını iddia ettiğini ama vurulan yerlerin birçoğunun DAEŞ'e ait olmadığını vurgulayan Warren, bugünkü olayın yaşandığı yerde de DAEŞ'e ait unsur bulunmadığını söyledi.

DAVUTOĞLU DÜŞÜRÜLEN UÇAKLA İLGİLİ KONUŞTU


Warren, "Rusların söyledikleriyle yaptıklarının uyuşmaması hakkında endişeliyiz. Ruslar, terörle mücadele ettiklerini söylüyorlar ama rutin olarak yaptıkları, amaçları Esed rejimini güçlendirmek ve ömrünü uzatmak. Saldırılarının çoğu rejimin çıkarlarını sağlamaya yönelik" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD, Türkiye'nin uyarılarını doğruladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN