Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de bir ilk: Yönetim Müslümanların elinde

Bangladeş, Bosna ve Yemen'den gelen Müslüman göçmenlerin yerleştiği ABD'nin Hamtramck şehri, ülkede belediye meclisinin çoğunluğu Müslüman olan ilk yer oldu. Hamtramck'teki sosyal yaşam mercek altında

Giriş Tarihi: 26.11.2015
ABD'de bir ilk: Yönetim Müslümanların elinde
ABD'nin Michigan eyaletinde bulunan Hamtramck kenti, ay başında yapılan belediye meclisi seçimleriyle birlikte, yönetiminin çoğunluğu Müslümanlardan oluşan ilk ABD şehri oldu. Polonyalı göçmenler tarafından kurulan ve 1970'li yıllara kadar yüzde 90'ı Polonya asıllı olan Hamtramck'in son yıllardaki değişimi, basının da odak noktasında. Yemen, Bangladeş ve Bosna'dan gelen göçmenler 22 bin nüfuslu Hamtramck'ın sosyal ve ekonomik yaşamında önemli değişiklikler yaratırken, Katolik halkla Müslüman göçmenler arasındaki ilişkiyi dünya yakından takip ediyor. Hamtramck 2004 yılında, hoparlörlerden ezan okunmasına izin veren ilk şehir olarak haber olmuştu. Şehrin lisesinde düzenlenen haremselamlık alternatif mezuniyet töreni de bir hayli ilgi çekmişti.

EN ÇOK MÜSLÜMAN HANGİ ÜLKEDE?

SUÇ ORANI ÇOK DÜŞÜK

Washington Post'un konuştuğu Hamtramck sakini "Zaman zaman görüş ayrılıkları oluyor. Ezana alışmak kimileri için uzun bir zaman aldı" derken, 6 üyeli belediye meclisinin 4'üncü Müslüman üyesi Saad Almasmari "Seçmenden oy istediğimizde onların dinini sormadık. Camiden de kiliseden de oy istedik" ifadelerini kullandı. Eskiden 'Küçük Varşova' olarak adlandırılan Hamtramck'ın Belediye Başkanı Karen Majewski "Kimileri kentteki Müslüman nüfusun artışından endişe ediyor. Mesela camilerin 150 metre yakınında içki satılamamasına dair kuraldan rahatsız olanlar var. Ya da bazı satıcıların namaz vakti dükkanlarını kapatıp camiye gitmesine yönelik eleştiriler alıyoruz" dedi. Fakat son 15 yılda iki kez iflasın eşiğine gelen kentteki düşük suç oranı ve uygun fiyatlar Hamtramck'i yaşanmak için uygun bir yer haline de getiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de bir ilk: Yönetim Müslümanların elinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN