Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve işbirliğini artıracak

Başbakanı ile 'in Başbakanı , "işbirliğini artırma" kararı aldı

Giriş Tarihi: 26.11.2015 03:15
İsrail ve Yunanistan işbirliğini artıracak
Başbakanı Aleksis 'ın, ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdiği 'in Başbakanı Benyamin ile yaptığı görüşmede, "iki ülke arasındaki işbirliğini artırma" kararı alındığı bildirildi.

Batı Kudüs'te gerçekleşen görüşmenin ardından Netanyahu'nun ofisinden yapılan yazılı açıklamada, iki liderin "ekonomi, teknoloji, bilim, eğitim, ticaret, enerji, tarım" da dahil birçok alanda işbirliğini artırma konusunda anlaştığı duyuruldu.

"Birkaç saat sürdüğü" belirtilen görüşmede İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) liderlerinin ileri bir tarihte üçlü zirve gerçekleştirmesinin de karara bağlandığı belirtildi.

Açıklamaya göre Netanyahu, "Bizler Akdeniz'deki iki demokrasiyiz ve işbirliği yaparak değerlendirebileceğimiz birçok fırsata sahibiz. Buna eşit olarak önümüzde birçok sorun olduğunu da biliyoruz. Özellikle Ortadoğu'ya, Kuzey Afrika'ya ve Avrupa'ya çoktan yayılmış olan, dünyamıza da yayılmaya çalışan din radikalizmi ile karşı karşıyayız. Fırsatları değerlendirme ve tehlikeleri savuşturma noktasında ortak çıkarlara sahibiz" ifadelerini kullandı.

Çipras'ın attığı ekonomik adımları öven Netanyahu, "kendisinin de geçmişte İsrail için benzer zor ekonomik adımlar attığını" bildirdi. Yunan ekonomisinin kendisini toparlayacağına inandığını belirten Netanyahu, İsrailli yatırımcıları Yunanistan'a yatırım yapmaya çağırdı.

ENERJİ KONUSU ÖNE ÇIKTI


İsrail basınında çıkan haberlere göre, enerji konusunun öne çıktığı görüşmede Çipras'ın, "Stratejik bir işbirliğine doğru gidiyoruz ancak odaklanmamız gereken başka yönler olduğunu da unutmamalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan, İsrail ve GKRY arasında yapılacak görüşmede, bu üç ülkenin "enerji sahasında nasıl işbirliği yapacağının" ele alınacağını kaydeden Çipras, Netanyahu ile İsrail-Filistin meselesini de konuştuğunu ve "İsrail'in bir dostu olarak iki taraf arasındaki görüşmeleri kolaylaştırmayı" teklif ettiğini sözlerine ekledi.

Çipras, bugün de Batı Şeria'ya geçecek ve Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile bir araya gelecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail ve Yunanistan işbirliğini artıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN