Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıbrıs’ta barışın yolu GAÜ’den geçti

KKTC’de faaliyet gösteren Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Barışa Giden Yolda Kıbrıs Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. Görkemli zirve Girne Amerikan Üniversitesi’ne bağlı Le Chateau Lamboussa’da gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 28.11.2015 19:26
Kıbrıs’ta barışın yolu GAÜ’den geçti
Uluslararası Diplomatlar Birliği, Avrupa İşadamları Kulübü ve Girne Amerikan Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği "Barışa giden yolda Kıbrıs Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi" geniş katılım ile bugün düzenlendi. Zirveye Almanya, Polonya, Fransa, Mısır, Çin, Katar, Kazakistan, Moldova, Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs'tan farklı sektörlerde yatırımcılar, iş insanları, akademisyenler, Kıbrıs'ı ve Kıbrıs'ın siyasi, sosyal, ekonomik geleceğini tartıştı. Zirve'nin açılışında konuşma yapan KKTC KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, çözüm geldiği zaman gerek coğrafya nedeniyle ticari, turistik faaliyetlerde, gerekse doğal gaz, petrol yatakları ve doğal zenginliklerin işletilmesi anlamında ve bölgedeki tek Avrupa Birliği üyesi ülke olunmasından ötürü, ülkenin çok özel avantajları olacağını söyledi. Kalyoncu, "Uluslararası yatırımcılar için oldukça çekici bir konumda bulunacağız" dedi.

5 MİLYAR 862 MİLYONLUK YATIRIM ; 31 BİN 856 İSTİHDAM

KKTC Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü'nün (DPÖ) yürüttüğü Yatırım Teşvik Yasası'nın yerli ve yabancı yatırımcılara önemli destek sağladığına işaret eden Kalyoncu, 2014 itibarıyla toplam 448 yatırıma teşvik belgesi verildiğini, bu yatırımlar hayata geçtiği zaman toplamda 5 milyar 862 milyon 570 bin 641 TL tutarında sabit sermaye yatırımına vergi muafiyeti sağlanmış olacağını ifade etti. Kalyoncu, bu yatırımların tamamlanmasıyla 31 bin 856 insan kaynağı istihdamı sağlanmış olacağını söyledi.

AKPINAR "TARİHİ BİR TOPLANTI"

Zirvenin önemine dikkat çeken Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, 40 yılı aşkın süredir bölünmüş adayı barış girişimiyle birleştirmek ve dinamik bir şekilde gelişen politik ve ekonomik durumun ada içinde geniş ikili işbirliklerinin yanı sıra Türkiye, Avrupa Birliği ve diğer bölgelerden şirketlere katkı sağlamasını desteklemek amacıyla "Mavi İnci" ismini anımsatan bu tarihi toplantıya ev sahibi olmaktan onur duyduklarını söyledi. Akpınar, Le Chateu Lambousa'da gerçekleşecek zirvede Kıbrıs'ın modern altyapı, inşaat, yenilebilir enerji, merak uyandıran çeşitlilikteki eğitim olanakları, güçlü bilimsel araştırma merkezi ve turizmin yerel koşullara uyarlanmasıyla alakalı olarak uzmanlar tarafından geliştirilen bu kavramların uluslararası yatırımcılara resmi olarak tanıtıldığına dikkat çekti.

AKDENİZ'İN MAVİ İNCİSİ

Bu zirvenin, Kıbrıs'ın Akdeniz'in "Mavi İncisi" olarak önemli değişimine daha da yakınlaştırmaya yardım edeceğine inandığını vurgulayan Akpınar "Adamızın yatırımcıları ile bir araya gelecek olan yabancı yatırımcılar için bu buluşmanın her iki tarafa da büyük getirileri olmasının yanı sıra, Kuzey Kıbrıs'ın potansiyelinin küresel dünya için öneminin ve rasyonelitesinin bir kez daha vücut bulacak olması yanında gelecek projelerin de doğuş anına tanıklık edecektir" dedi.

KIBRIS'TA YENİ BİR DÖNEME GİRİLİYOR

DMW Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik, de zirveyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Doğu Akdeniz Enerji Havzası içindeki Kıbrıs'ta yeni bir döneme giriliyor. Siyasi çözüme yönelik müzakerelerin yeniden başladığı, çözüme ise bir adım daha yaklaşıldığı böyle bir iklimde Kıbrıs'ta Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi yapma fikri uzun zamandır gündemimizdeydi. Zira barış çabalarının yoğun bir şekilde sürdüğü Kıbrıs'ta on yıllardır süren izolasyonunun sona ermesi elbette çok önemlidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs’ta barışın yolu GAÜ’den geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN