Kızıldağ'a karşı 4 yeni cephe

Giriş Tarihi: 29.11.2015
Kızıldağ'a karşı 4 yeni cephe

Türkmenlerin Rusya'nın yoğun hava bombardımana rağmen Kızıldağ tepesini geri alması Esad rejimini harekete geçirdi. Şam'a bağlı birliklerin Türkmen bölgesinde 4 yeni cephe daha açtığı öğrenildi

Suriye'nin Bayırbucak Türkmen bölgesindeki çatışmalar, yoğunlaştı. Anadolu Ajansı'nın yerel kaynaklardan aldığı bilgilere göre, rejime bağlı askerler ile Rus güçlerinin, Türkmen köylerine yönelik saldırıları dün güney bölgelerde sürdü. Önceki gün Türkmenlerin eline geçen Kızıldağ'ın tepesinden aralıklarla patlama sesleri gelirken, çatışmaların bölgenin güneyinde yer alan Gımam, Zuveyk, Derhanne ile Cebel Ekrad bölgesi ve çevresinde devam ettiği belirtildi. Esad rejiminin Kızıldağ'ın kontrolünü kaybetmesinin ardından Bayırbucak Türkmen bölgesine saldırmak için farklı bölgelerden yeni cepheler açmaya çalıştığı öğrenildi. Suriye Türkmen Meclisi Yayladağı Heyet Üyesi Saadettin Molla, "Rusya'nın da savaşa katılmasıyla son yüz yılın en şiddetli çatışmaları yaşanıyor. Kızıldağ'da aldığı hezimeti hazmedemeyen Rusya ve Esad, Bayırbucak bölgesine dört ayrı noktadan saldırı başlattı" dedi.

RUSLARIN VURDUĞU TÜRKMEN KÖYLERİ!

11 SİVİL DAHA ÖLDÜ
Rus savaş uçakları sivilleri hedef almaya da devam ediyor. Anadolu Ajansı'nın İdlib'teki sivil savunma yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Rus savaş uçaklarının İdlib'in güneyindeki Maaret el-Numan ilçesi ile kentin kuzeydoğusundaki Binniş beldesine saldırması sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 11 sivil yaşamını yitirdi. Yetkililer, Rus uçaklarının Maaret el-Numan'da buğday depolarını da vurduğunu ifade etti. Esad rejimi ve Rus ordusuna ait savaş uçakları ayrıca, Suriye'nin Türkiye sınırına yakın İdlib'e bağlı Salkin, Sarmada, Dana, Taftanaz, Eriha, Cebel ez-Zaviye, Kansafra, Cisr eş Şuğur bölgelerine saldırı başlattı. Terör örgütü DAEŞ'le mücadele gerekçesiyle Suriye'ye müdahale eden Rus Hava Kuvvetleri'nin yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılar sonucu ise şimdiye kadar en az 400 kişi yaşamını yitirdi.

İŞTE TÜRKMEN MİLİSLER

300 AİLE ZORDA
Suriye'deki iç savaş nedeniyle Lübnan sınırındaki Bekaa kentine bağlı Arsal kasabasına göç eden Suriyeli 300 Türkmen aile, zor şartlar altında hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor.

REUTERS: MOSKOVA, ESAD İLE SAVAŞAN TÜRKMENLERİ VURUYOR
İngiliz Reuters haber ajansı, Rusya Savunma Bakanlığı'na ait resmi verileri toplayarak Moskova yönetiminin Türkmen bölgesine yönelik yoğun bombardımanını gözler önüne serdi. Rusya'nın Suriye'de 30 Eylül'de başlattığı hava saldırılarından bu yana Türkmen bölgesinde 17 farklı bölgeyi sürekli vurduğu belirtildi, Rusya, Türkmen kasabası Salma'daki 13 km'lik bölgede de 15 hedefi vurdu. Haberde bu bölgelerin Beşar Esad'a karşı savaşan Türkmenler tarafından kullanıldığına dikkat çekildi. Rus Savunma Bakanlığı'nın ise sorulara cevap vermediği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızıldağ'a karşı 4 yeni cephe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN