Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD: Rus uçağıyla ilgili elimizde kanıtlar var

Giriş Tarihi: 1.12.2015 10:42 Güncelleme Tarihi: 1.12.2015 13:51
ABD: Rus uçağıyla ilgili elimizde kanıtlar var

ABD Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz hafta Türkiye sınırında düşürülen, Rusya'ya ait Su-24 tipi savaş uçağının, Türk hava sahasını ihlal ettiğine ilişkin kanıtlar bulunduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Basın Direktörü Elizabeth Trudeau, başkent Washington'da yaptığı günlük basın toplantısında, Rus savaş uçağının, Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiğine ilişkin ellerinde kanıtlar bulunduğunu söyledi.

Trudeau, bir soru üzerine yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin sağladığı ve bizim kendi kaynaklarımızın edindiği mevcut bilgiler, Rus uçağının Türk hava sahasını işgal ettiğini gösteriyor. Aynı zamanda, Türklerin Rus pilotu bir çok kez uyardıklarını ve yanıt alamadıklarını da biliyoruz" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Türkiye'nin topraklarını ve hava sahasını savunma hakkını desteklediklerini vurgulayan Trudeau, Türkiye ile Rusya'nın konu hakkında diyalog kurmasını ve gerilimi düşürmelerini istediklerini söyledi.

ÖNEMLİ OLAN GERİLİMİN DÜŞMESİ

ABD Başkanı Barack Obama'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, John Kerry'nin de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bu konuda görüştüklerine değinen Trudeau, "Önemli olan gerilimin düşürülmesi ve diyalog kurulması. Hem ABD olarak biz hem de NATO, Rusya'nın Türk hava sahasını ihlalleri hakkında endişelerini dile getirdi. NATO müttefikimiz Türkiye'nin egemenlik hakkını destekliyoruz" diye konuştu.

ABD: Rus uçağı ihlal ettiBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD: Rus uçağıyla ilgili elimizde kanıtlar var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN