Lübnan-Nusra esir takası gerçekleşti

Lübnan askerleri ile Nusra Cephesi arasında 1 yılı aşkın süredir beklenen tutuklu takası gerçekleşti. Lübnan'ın serbest bıraktığı 13 tutuklu arasında DAEŞ lideri Bağdadi'nin eski eşi de var

Giriş Tarihi: 2.12.2015
Lübnan-Nusra esir takası gerçekleşti
Lübnan ile terör örgütü El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi arasında uzun süredir beklenen esir takası dün gerçekleşti. Suriye sınırında kaçırılan 16 Lübnan askeri ile Nusra Cephesi'nin talep ettiği 13 tutuklu takas edildi. Lübnan medyasında, ülkenin Suriye sınırındaki Arsal kasabasında kaçırılan Lübnan askerlerinin yüzü maskeli Nusra militanlarıyla kamyonetlerdeki görüntüleri yayımlandı. Yerel basında çıkan haberlerde, rehin takası anlaşmasında Nusra'nın talep ettiği 5 kadın arasında Aralık 2014'te Beyrut'ta tutuklanan terör örgütü DAEŞ'in lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin eski eşi ve 7 yaşındaki Hacer isimli kızının annesi olduğu belirtilen Secca Duleymi de bulunuyor. Salıverildikten sonra El Cezire'ye konuşan 26 yaşındaki Duleymi, "Bağdadi'nin eski eşiyim. 6 yıl önce boşandık" dedi.

6 REHİNE DAHA VAR

Arsal kasabasında geçen yıl ağustos ayında Nusra Cephesi tarafından kaçırılan 17 askerin, Nusra Cephesi militanlarıyla takası konusunda geçtiğimiz hafta sonunda Lübnan kamuoyunda umutlar belirmişti. Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşmesi beklenen takas öncesinde Beyrut yönetimi "Nusra'nın anlaşmaya eklemek istediği kabul edilemez talepler nedeniyle sürecin durakladığını ancak müzakerelerin halen devam ettiğini" duyurmuştu. Nusra Cephesi tarafından rehin alındıktan sonra yaklaşık bir yıl önce öldürülen Muhammed Hammieh'in naaşı da Lübnan güvenlik makamları ve Lübnan Kızılhaçı tarafından teslim alındı. Takasa Katar yönetiminin aracı olduğu öğrenildi. Aynı bölgedeki çatışmalarda kaçırılan 6 Lübnan askeri ise halen terör örgütü DAEŞ'in elinde rehin olarak bulunuyor.

SEVİNÇ VE HÜZÜN BİR ARADA

Serbest kalan Lübnan askerlerinden George Huri'nin kız kardeşi Marie, bir yandan serbest kalanların görüntülerini cep telefonundan izlerken Anadolu Ajansı muhabirine konuştu. Aralarında kardeşinin de olduğu 16 askerin serbest bırakılmasından dolayı mutluluğunu dile getiren Marie, DAEŞ'in elinde hala tutuklu askerler olduğunu hatırlatarak, "Nusra'nın elindeki askerlerin serbest kalmasını DAEŞ'in elindeki askerleri serbest bırakacak olumlu bir anahtar olarak görüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lübnan-Nusra esir takası gerçekleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN