"Suriye'de savaş uzun sürecek"

Giriş Tarihi: 5.12.2015
Suriye'de savaş uzun sürecek

Suriye'deki savaşın yıllar sürebileceğini belirten İngiltere Başbakanı Cameron 'sabır ve devamlılık' çağrısı yaptı. Alman parlamentosu da dünkü oylamada, orduya Suriye'de operasyon yapma yetkisi verdi

DAEŞ operasyonlarını Irak'tan sonra Suriye'ye de taşıyan İngilizler, terörle mücadelenin uzun süreceğini belirten açıklamalar yaptı. Parlamentonun kuvvetli desteğini alan İngiltere Başbakanı David Cameron "Operasyonlar zaman alacak. Pilotlarımızı karmaşık ve zorlu bir görev bekliyor. Sabır ve devamlılığa ihtiyacımız olacak" açıklamasında bulundu. Operasyonların, Suriye'deki diplomatik geçiş sürecine fayda sağlayacağını söyleyen Cameron, 'müttefiklerimiz de bu konuda bize yardım edecek' mesajı verdi. Tezkerenin çıkmasından 57 dakika sonra İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin bombardımana başladığını söyleyen Savunma Bakanı Michael Fallon da "Geçtiğimiz yıl Irak'ta başlayan ABD operasyonlarının en az 3 yıl süreceği öngörülmüştü. Henüz yolun yarısına bile gelmedik" diyerek, operasyonların yıllar alabileceğini kaydetti.

SURİYE'DE RUS YALANLARI

HOLLANDE UÇAK GEMİSİNDE

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris'te 130 kişinin hayatını kaybettiği terör eylemlerinin ardından Doğu Akdeniz'e gönderilen uçak gemisi Charles de Gaulle'ü ziyaret etti. 26 uçak taşıyan ve Fransız donanmasının bel kemiği olarak nitelendirilen uçak gemisindeki 2 bin askeri personele seslenen Hollande'ın ziyareti "gövde gösterisi" olarak yorumlandı. Fransızlar eylül ayından beri Irak, ekim ayından beri de Suriye'de DAEŞ'i vuruyor. Savunma Bakanlığı'nın verilerine göre Fransız savaş uçakları 3 Aralık tarihine kadar 2 bin 500 sortide 580 hedefi yok etti. Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders de ABD'nin kendilerine DAEŞ'le mücadeleye katılmaları yönünde resmi bir talepte bulunduğunu aktardı. Halihazırda ABD, Fransa, Kanada, Avustralya, Ürdün, Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye, Suriye'deki DAEŞ hedeflerini vuruyor.

İNGİLİZLER NERELERE MÜDAHALE ETTİ?

Arjantin'e karşı Falkand Savaşı (1982) ve Körfez Savaşı'ndan (1990-91) sonra İngilizler dünyanın birçok bölgesine asker çıkardı. İngiltere NATO'nun 1999'daki Kosova müdahalesinde aktif rol oynadı. Bir yıl sonra eski bir İngiliz sömürgesi olan Sierra Leone'deki iç savaşa müdahale etmek için de Afrika'ya asker yolladı. 11 Eylül terör eylemlerinden sonra Afganistan'a üs kuran İngilizlerin, 2011 yılında bu ülkedeki asker sayısı 9 bin 500'e ulaşmıştı. İngiltere, ABD'nin 2003'teki Irak işgalinde de yer almış, 2011'e kadar bu ülkede 179 askerini kaybetmişti. 2011 yılında Muammer Kaddafi'nin devrilmesiyle son bulacak Libya müdahalesinde de İngiliz ordusu operasyonlar düzenledi.

ALMAN VEKİLLER DE TEZKEREYE 'EVET' DEDİ
Suriye'deki DAEŞ operasyonlarına katılan son ülke Almanya oldu. Federal Meclis'te yapılan oylamada 146'ya karşı 445 oyla kabul edilen kararın ardından Almanya bölgeye bin 200 asker, bir firkateyn ve Tornado tipi askeri keşif uçakları gönderecek. Alman uçakları hedef vurmayacak fakat operasyonlara destek olacak. Augsburg firkateyni ise Doğu Akdeniz'deki Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle'ü koruma görevini üstlenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Suriye'de savaş uzun sürecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN