DAEŞ: ABD'deki saldırganlar 'askerimiz'di

Terör örgütü DAEŞ, ABD'de çarşamba günü 14 kişiyi öldürdüğü belirtilen karı-kocanın, destekçileri olduğunu açıkladı. FBI da saldırının 'terörist eylemi' olarak inceleneceğini duyurdu

Giriş Tarihi: 6.12.2015
DAEŞ: ABD'deki saldırganlar 'askerimiz'di
ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan San Bernardino kentinde çarşamba günü yaşanan katliamın arkasından da terör örgütü DAEŞ çıktı. DAEŞ internet üzerinden yayın yapan radyoları El-Beyan'dan dün bir ses kaydı yayınladı. Kayıtta, San Bernardino kentinde 14 kişiyi öldüren ve 21 kişiyi de yaralayan Seyid Rıdvan Faruk ve eşi Taşfin Malik'in DAEŞ destekçisi olduğu belirtildi. Ancak ses kaydında Pakistan asıllı ABD'li çiftin DAEŞ militanı olup olmadığı konusunda bir detay verilmedi. ABD basınında da önceki gün çıkan haberlerde Malik'in sosyal ağ üzerinden DAEŞ lideri Ebubekir Bağdadi'ye bağlılık ilan ettiği belirtilmişti. Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ise saldırının 'terörizm eylemi' olarak inceleneceğini duyurdu. Faruk ve Malik çiftinin saldırısı terör eylemi olarak kabul edilirse, bu eylem 11 Eylül 2001'den bu yana ABD topraklarında düzenlenen en kanlı terör saldırısı olacak. Sosyal hizmetler merkezine düzenledikleri saldırının ardından Faruk ve Malik çifti polis tarafından öldürülmüştü.

AVUKATTAN İTİRAZ

Zanlıların aile Avukatı David Chelsey ise CNN'e yaptığı açıklamalarda, önemli iddialar gündeme getirdi. Polis açıklamalarında birçok boşluk olduğunu savunan Chelsey, Taşfin Malik'in 40 kilogram civarında, silah taşıyamayacak ve iddia edilen askeri elbiseleri giyemeyecek kadar zayıf olduğunu söyledi. Chelsey, "Anladığım kadarıyla çift, söz konusu araçta elleri kelepçeli, vurulmuş ve yüzleri yere dönük halde bulunmuşlar. Burada birçok konu var mantıklı olmayan" ifadelerini kullandı. Faruk'un daha önce bu tür bir eylemi gerçekleştirebilecek eğitim almadığını ve boru tipi bomba yapımını bilmesinin mümkün olmadığını savunan Chelsey, sunucunun "Eylemi onların yapmadığını mı söylüyorsunuz?" sorusu üzerine de Faruk'un böyle bir saldırıyı yapabileceğine ilişkin delil olmadığını belirtti. DAEŞ destekçisi oldukları öne sürülen Faruk ile Malik'in akrabaları da genç çiftin hayatlarının her zaman çok normal olduğunu ve herhangi bir radikalleşme eğiliminin hiç gözlenmediğini aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ: ABD'deki saldırganlar 'askerimiz'di
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN