Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad ile DAEŞ'in enerji dostluğu

Suriye'de birbiriyle çatışıyor görüntüsü veren Esad rejimi ile DAEŞ arasında, petrol ticaretinden sonra elektrik ve doğalgazda da derin bir işbirliği olduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 6.12.2015 19:55
Esad ile DAEŞ'in enerji dostluğu
Suriye'de Beşşar Esad rejimi ve terör örgütü DAEŞ, petrolün yanısıra ülkenin elektrik ve doğalgaz altyapısını birlikte kullanma konusunda işbirliği içinde. DAEŞ, rejimin elektriğini ve doğalgazını kesme imkanına sahip olduğu halde bunu yapmayarak Esed'e hayat veriyor.

Kasım ayının ikinci yarısında Rusya'nın DAEŞ kontrolündeki Deyru'z Zor'daki bombardımanlarında bazı petrol ve doğalgaz tesisleri zarar görmüştü. Saldırılarda rejimin kontrolünde olan bölgelere de gaz taşıyan boru hatları hasar almıştı. Bunun sonucunda Deyru'z Zor merkezde ile vilayet sınırları dışında yer alan, rejimin hakimiyetindeki doğalgaza dayalı elektrik üretim merkezlerinde büyük sıkıntılar baş göstermiş, Esad bölgesinde elektrik kesintileri daha da uzamıştı.

AA'nın güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Esad rejimi ile terör örgütü DAEŞ'in söz konusu sıkıntıları aşmak için yaptığı işbirliği, Suriye ordusunun haberleşmesini izleyen Türk istihbarat birimlerinin takibine takıldı.

Kayıtlara göre, Esad rejimi hafta içinde, Deyru'z Zor vilayetinde DAEŞ'in kontrolündeki Meriye bölgesine, doğalgaz boru hattını onarması için ekip gönderdi.

Ordu karargahından Meriye yakınlarında olduğu anlaşılan Serde, Cefra ve havaalanı birliklerine yapılan anonsta, örgütün kontrolündeki alana girecek ve dogalgaz hattını onaracak ekibe hiçbir şekilde ateş açılmaması emredildi.

Anonsta, DAEŞ bölgesine gönderilen ekibin rejimin çalışanları olmadığı uyarısında bulunulması ise bu kimselerin yabancı teknisyenler gibi üçüncü bir taraftan olabileceği ihtimalini akla getiriyor.

DAEŞ'in, kendi kontrolündeki onarım bölgesine rejimin ekibini alması da Esad ile öncesinde bunun anlaşmasını yaptıklarını gösteriyor.

Birliklere verilen emirde, DAEŞ kast edilirek "Aramızda elektrik için gereken doğalgaz boru hattının tamiri konusunda anlaşma var" bilgisi paylaşılıyor.

Amerikan yönetimi ve bazı Avrupa ülkeleri, hafta içine de Esad ve örgüt arasındaki petrol alışverişine dikkati çekmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad ile DAEŞ'in enerji dostluğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN