'Türkiye ile Suriye sınırını kapatmaya çalışıyoruz'

Giriş Tarihi: 8.12.2015
'Türkiye ile Suriye sınırını kapatmaya çalışıyoruz'

Oval Ofis'ten halka sesleniş konuşması yapan ABD Başkanı Obama, "Türkiye'yle Suriye sınırını kapatması konusunda çalışıyoruz" dedi. Obama, "DAEŞ, İslam adına konuşmuyor. Onlar cani ve katiller" yorumunu yaptı

ABD Başkanı Barack Obama, geçen hafta 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan San Bernardino kentindeki sosyal hizmetler merkezine düzenlenen saldırının ardından, terörle mücadele konusunda Oval Ofis'ten Amerikan halkına seslendi. Obama, tüm televizyonlardan canlı yayımlanan konuşmasında, saldırının 'masum insanları öldürmeye yönelik bir terör eylemi' olduğunu belirtti.

RUSYA DAEŞ'İ NEDEN VURMUYOR?

'DAEŞ'İ YOK EDECEĞİZ'
"Özgürlük korkudan daha güçlüdür" diyen Obama, konuşmasının büyük kısmını DAEŞ ile mücadeleye ayırdı. Obama DAEŞ gibi örgütlerin Irak ve Suriye'deki kaos ortamından yararlanarak güçlendiğine değindi. ABD Başkanı, DAEŞ'e karşı mücadelede ellerindeki tüm güç unsurlarının kullanılacağını, "Amerikan ordusunun hangi ülkede olurlarsa olsunlar teröristlerin peşinde olacağını" belirtti. Terör tehdidinin üstesinden geleceklerini dile getiren Obama, "Bize zarar vermek isteyen DAEŞ ve başka herhangi bir organizasyonu yok edeceğiz" dedi. Bu doğrultuda atacakları adımları sıralayan Başkan Obama, DAEŞ'in planlarını yok etmek, finansmanını kesmek ve yabancı savaşçı kazanımlarını önlemek için dostları ve müttefikleriyle çalışmayı sürdüreceklerini ifade etti. Avrupalı devletlerle de istihbarat paylaşımını artırdıklarını belirten Obama, "Türkiye'yle Suriye sınırını kapatması konusunda çalışıyoruz" diye konuştu. ABD Başkanı, ülke içinde alınacak önlemlerin de artırılacağını, Dışişleri ve İç Güvenlik Bakanlıklarına, vize muafiyet programlarını gözden geçirme talimatı verdiğini söyledi. Başkan Obama ABD'deki silahlanma yasalarına da atıfta bulunarak, potansiyel saldırganların silaha ulaşımının zorlaştırılması gerektiğini savundu.

SURİYE'DE RUSYA-ESED-DAEŞ İŞ BİRLİĞİ!

'İSLAM'LA SAVAŞMIYORUZ'
"Irak veya Suriye'de uzun ve maliyeti yüksek bir savaşa bir kez daha çekilmemeliyiz" ifadesini kullanan Obama, bunun DAEŞ gibi terör örgütlerinin isteği olduğunu dile getirdi. DAEŞ ile mücadelede Müslümanları müttefik olarak görmek gerektiğini belirten Obama, şunları söyledi: "Bu mücadeleyi Amerika ve İslam arasında bir savaş olarak tanımlayarak birbirimize sırtımızı dönemeyiz. Bu da DAEŞ gibi grupların istediği bir şey. DAEŞ, İslam adına konuşmuyor. Onlar cani ve katiller ve onlar nefret dolu ideolojilerine karşı çıkan milyonlarca vatansever Amerikalı Müslümanın da aralarında yer aldığı dünyadaki bir milyardan fazla Müslümanın küçük bir kısmını teşkil ediyorlar. Dahası, dünyadaki terör kurbanlarının büyük çoğunluğu Müslümanlar. Eğer terörizmi yenmede başarılı olmak istiyorsak, Müslüman toplumları şüphe ve nefretle itmek yerine, onları en güçlü müttefiklerimiz olarak görmeliyiz." Obama, Müslüman Amerikalılara karşı şüpheyle yaklaşanlara da seslenerek, "Onlar bizim arkadaşlarımız, komşularımız, iş arkadaşlarımız, spor dünyasındaki kahramanlarımız ve evet ülkemizi savunmak için ölmeye hazır kadın ve erkek üniformalı askerlerimiz. Bunu her zaman hatırlamak zorundayız" diye konuştu.

3. KEZ HALKA SESLENDİ

ABD Başkanı Barack Obama 7 yıldır süren başkanlığı süresince Oval Ofis'ten üçüncü kez halka sesleniş konuşması yaptı. Oval Ofis'ten ulusa seslenişler, sadece ülke genelinde çok önemli sayılan olaylarla ilgili olarak yapılıyor.

DAEŞ'TEN KORKUNÇ İNFAZ!


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye ile Suriye sınırını kapatmaya çalışıyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN