Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DAEŞ'in infazcısına film gibi operasyon

Başını keserek öldürdüğü gazetecilerle dünya basınının en çok konuştuğu isimlerden biri olan İnfazcı John'un, Suriye'nin Rakka şehrindeki film gibi bir operasyonla öldürüldüğü ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 9.12.2015
DAEŞ'in infazcısına film gibi operasyon
DAEŞ'in infazcısı Muhammed Emvazi'nin ölümüyle sonuçlanan operasyonun detaylarına İngiltere'de yayımlanan Daily Mail gazetesi ulaştı. Batı basınının "Cihadçı John" lakabını taktığı Emvazi'nin, İngiliz SAS komandoları ve ABD ordusuna ait İnsansız Hava Araçlarının (İHA) ortak saldırısında öldüğü ortaya çıktı.

DAEŞ'TEN KORKUNÇ İNFAZ!

11 Kasım
gece yarısı İngiliz istihbaratı, İnfazcı John'un Suriye'nin Rakka kentindeki meşhur saat kulesi yakınlarında bir evde bulunduğunu tespit etti.

Bir sat sonra
8 SAS komandosu, 2 çöl aracı ve son teknoloji ürünü istihbarat İHA'larını taşıyan 2 İngiliz helikopteri Rakka'ya doğru havalandı. DAEŞ'in başkent ilan ettiği Rakka'ya 65 kilometre kala komandolar çöle bırakıldı. Komandolar bu noktadan sonra çöl araçlarıyla 55 kilometre daha yol yaptı ve Rakka'nın 10 kilometre dışındaki gözden uzak bir noktaya ulaştı.

Saat 03:00'te komandolar, araçlarını kuma gömdü. 7 komando gözcülük ederken, aralarından biri casus İHA'larını havalandırarak İnfazcı John'un bulunduğu evi göz hapsine aldı. Buradan elde edilen görüntüler hem İngiltere'deki üsse hem de Katar'ın başkenti Doha'daki ABD üssüne canlı olarak aktarıldı. Ancak saatler ilerledikçe umutlar azalmaya başladı. Çünkü John'a dair hiçbir iz henüz bulunamamıştı. İlk iki İHA da pilleri bittiği için geri çekildi.

Saat 11:40'ta, üçüncü İHA 6 katlı binanın önüne bir arabanın yanaştığını ve İnfazcı John'un arabaya bindiğini tespit etti. ABD askerleri bu bilgi üzerine, bölgedeki Hellfire tipi savaş İHA'larından birini, İnfazcı John'un bulunduğu araca kilitledi. Dakikalar sonra, araç Rakka'nın saat kulesi meydanında imha edildi ve Emvazi öldürüldü.

Gazetecileri katleden militandı

Terör örgütü DAEŞ'in propaganda ve infaz videolarında Batılı rehineleri öldürürken görülen ve "cihatçı John" olarak tanınan Muhammed Emvazi, ilk olarak Ağustos 2014'te Amerikalı gazeteci James Foley'in öldürülmesini gösteren videoda ortaya çıkmıştı. 1988'de Kuveyt'te doğup, 1994'te altı yaşındayken ailesiyle birlikte gittiği İngiltere'de vatandaşlık alan, 2013 yılında da Suriye'deki radikal örgütlere katılan Emvazi, daha sonra aralarında ABD'li Peter Kassig, Japon rehine Kenji Goto'nun da olduğu Batılı rehinelerin öldürüldüğü birçok videoda yer aldı.

Kurbanlardan bazıları

İnfazcı John'un öldürdüğü kişilerden bazıları soldan sağa: ABD'li yardım görevlisi Peter Abdulrahman Kassig, ABD'li freelance gazeteci James Foley, Japon vatandaşı Haruna Yukawa ve İngiliz vatandaşı Alan Hennig...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ'in infazcısına film gibi operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN