Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD Kongresi geçici bütçeyi onayladı

ABD'de federal kurumların, 16 Aralık Çarşamba gecesine kadar açık kalmasını sağlayacak geçici bütçe tasarısı Kongre'den geçti.

Giriş Tarihi: 11.12.2015 23:06
ABD Kongresi geçici bütçeyi onayladı
ABD Temsilciler Meclisi, hükümetin resmi olarak "kapanmasını" 5 gün erteleyecek olan geçici bütçe tasarısı, 174'e karşı 236 oyla kabul etti.

Kongre'nin diğer kanadı Senato'dan da çarşamba günü geçen kısa vadeli bütçe tasarısı, son olarak ABD Başkanı Barack Obama'nın imzasına sunulacak.

Federal hükümet, Obama'nın bütçeyi gece yarısına kadar onaylamasıyla kapanmaktan son anda kurtulacak olmasına karşın, tehlikenin ortadan tamamen kalkması için 1,15 trilyon dolarlık asıl bütçe tasarısının çarşamba gecesine kadar Kongre'den geçmesi gerekiyor.

Söz konusu tasarı, 5 günlük süre içinde onaylanmazsa, 2013'te 16 gün boyunca kapalı kalan federal kurumlar bir yıl aradan sonra yeniden kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

ABD'de federal kurumlar, 2013 sonunda bütçenin onaylanmaması nedeniyle faaliyetlerine ara verirken, yaklaşık 800 bin kamu çalışanı, 16 gün boyunca işlerine gidememiş, binlerce gardiyan, polis ve sınır kontrol görevlisi ise ücret alamadan çalışmak zorunda kalmıştı. Ülkeye yaklaşık 24 milyar dolara mal olan bütçe krizi, Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin uzlaşmaya varmalarının ardından 17 Ekim 2013'te sona ermişti.

ABD'de her yıl çetin pazarlıklara neden olan bütçe krizleri, federal hükümetin bugüne kadar 12 kez kapanmasına neden oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Kongresi geçici bütçeyi onayladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN