Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Keşke sussaydı

NSU davasının baş sanığı Zschaepe'nin savunması, ölenlerin yakınlarını ve avukatları isyan ettirdi: "Başarısızca kurbanı oynuyor". Haberi manşetlere taşıyan Alman basını “NSU’nun yeni bir kurbanı daha” hicivli başlığıyla Zschaepe’nin ifadesiyle dalga geçti

Giriş Tarihi: 11.12.2015
Keşke sussaydı
Almanya'da 8'i Türk 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan NSU örgütüyle ilgili davanın baş sanığı Beate Zschaepe'nin ifadesine kurban yakınlarından, avukatlardan tepki yağdı. Zschaepe ifadesinde kendisini ahlaki açıdan suçlu hissettiğini belirterek NSU kurbanlarından özür dilemişti. Ancak NSU cinayetlerinin kurban yakınları ve onların avukatları söz konusu özrü reddederek açıklamaların yetersiz ve inandırıcı olmadığını söyledi.

'APTAL YERİNE KOYUYOR'
NSU mağdurlarının avukatı Mehmet Daimagüler, o dönem çaresiz olduğu ve normal yaşama geri dönme şansı görmediğini iddia eden Zschaepe'nin başarısız bir şekilde kurbanı oynamaya çalıştığı görüşünde. Daimagüler, "Beate Zschaepe, kamuoyunu, mahkemeyi ve kurban yakınlarını aptal yerine koymaya çalışıyor. Sanık, sadece şüphe götürmez şekilde kanıtlanabilecek olayları ifadesine taşıdı. Keşke sussaydı. Oturup bize 1.5 saat yalanlar anlattı" dedi. Avukat Daimagüler, "Kısacası Zschaepe kendini tek başına, kandırılmış ve yanlış zamanda yanlış yerde bulunan zavallı bir kadın olarak göstermeye çalıştı. Ama buna kimse inanmaz" şeklinde sözlerini sürdürdü.

SUÇU AHLAKİ DEĞİL, CEZAİ

Daimagüler ayrıca Zschaepe'nin ahlaki bir suçtan bahsederek özür dilemesini de kabul edilmez olarak niteledi: "Ahlakın ne olduğunu bence bilmiyor. Zira bu olaylarda ahlaki suçtan ziyade cezai bir suç var ve bu da, bu suçun bir parçası. Hem aşırı sağın şiddetli bir savunucusu olacaksın, 13 yıl boyunca bir yeraltı örgütünün içinde, onlara olabilecek her durumda iştirak edeceksin hem de NSU üyesi değilim, örgüt hakkında bir bilgim yoktu diyeceksin. Bu gerçekten rahatsız edici."

HAKARET OLARAK ALGILANDI

NSU tarafından öldürülen Mehmet Kubaşık'ın ailesinin avukatı Carsten Ilius da "Zschaepe bomboş, hiçbir bilgi içermeyen bir ifade verdi; inandırıcılığı yoktu. O yüzden aile, bugünkü ifadeyi hakaret olarak algıladı" yorumunu yaptı. Münih'te öldürülen Yunan vatandaşı Theodorus Boulgarides'in avukatı Yavuz Selim Narin de, Zschaepe'nin ifadesini "hukuki bir intihar" olarak niteledi.

İFADESİ DE ÖZRÜ DE YALAN
NSU kurbanlarından Halit Yozgat'ın babası İsmail Yozgat, Zschaepe'nin ifadesinin yalanlarla dolu olduğunu belirtti. Yozgat, "Hepsi yalan, o özür de yalan. Aslında ben tahmin ediyordum. Hatta söylemiştim, suçları o iki Uwe'ye yıkacak, diye. Ölüler de konuşmaz, böylece bu iş bitti sanacak. Ama öyle olmayacak, kanıtlar ortada. Hakim Manfred Götzl'e güveniyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keşke sussaydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN