Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahkemede masal saati

Almanya'nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, Zschaepe'nin ifadesine iki tam sayfa ayırdı. "Nazi gelininin mahkemede masal saati" başlığını attı

Giriş Tarihi: 11.12.2015
Mahkemede masal saati
Münih kentinde görülen NSU terör örgütü davasında önceki gün okunan baş sanık Beate Zschaepe'nin yazılı ifadesi, Alman basınında geniş yer buldu. Çoğu gazete, ifadeyi birinci sayfasından verirken, ortak yorum, Zschaepe'nin ifadesinin inandırıcı olmadığı, yalan bir kurgu olduğu ve de kurbanların yakınlarıyla alay ettiği yönünde oldu. Almanya'nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, Zschaepe'nin ifadesine tam iki sayfa ayırdı. İfadeye ayrıntılı yer veren gazete, haberine, "Nazi gelinin mahkemede masal saati" başlığını attı. Ernest Elitz imzalı yorumda ise, "Beate Zschaepe, iki seri katilin yanında aptal fare oyununu oynadı. Bu çok berbat bir gösteri oldu. Ancak bunun iyi yanı da oldu. Bir kez daha NSU terörünün gaddarlığını ve güvenlik birimlerinin hatalarını ortaya koydu" diye yazdı.

NSU'NUN YENİ KURBANI...

Sol liberal Taz gazetesi ise, Zschaepe'nin ifadesini birinci sayfasında manşetten, "Korkunç bulgu, NSU'nun yeni bir kurbanı daha" hicivli başlığıyla verdi. Haberde ise, Zschaepe'nin kendini kurban olarak gösterdiği, ifadesinin inandırıcı olmadığı, ayrıca da özrüyle de kurbanları adeta alaya aldığı belirtildi.

'AĞIR BİR HATAYDI'
Frankfurter Rundschau gazetesinde, "İfadesinde kendisinin üç kez mağdur olduğunu belirtti. İfadenin okunmasından sonra, eğer susması için bir neden yoksa niçin bu kadar sessiz kaldı sorusu akıllara geldi. İfadesi önemli sorulara yanıt vermedi. Başka bir deyişle, Zschaepe'nin ifadesi ağır bir hataydı." Alman birinci televizyonu ARD'nin ana haber programı Tagesschau'da Holger Schmidt imzalı yorumda, Zschaepe'nin kendini kurban olarak sergilediği, suçu hep başkalarının üzerine attığı belirtildi. Schmidt, "Zschaepe ve avukatları, bu ifadeye mahkemenin inanacağını beklemiyorlardır herhalde" dedi.

REZİL VE ÇOK GÜLÜNÇ...
Ülkenin muhafazakâr büyük gazetelerinden Die Welt, NSU kurbanlarından Enver Şimşek'in oğlu Abdulkerim Şimşek'in, "Rezil ve çok gülünç" yorumunu başlık olarak kullandı. Kurbanlardan Halil Yozgat'ın babası İsmail Yozgat'ın, "İfadenin hepsi yalan, özrünü de kabul etmiyoruz" sözlerine yer verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkemede masal saati
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN